Több európai országban, például Szerbiában, Oroszországban, Ukrajnában, Grúziában, vagy például Afrikában Egyiptomban és Etiópiában a szenteste csak január 6-án jön el. A különbség abból ered, hogy a nyugati katolikusok más naptárat használnak és máshogy értelmezik azt, mint keleti hittársaik, az ortodox keresztények.
A Wikipédia meghatározás szerint az ortodox kereszténység (más néven pravoszláv egyház, régiesen görög(keleti) egyház vagy óhitűek, görög ortodox egyház), a kereszténység három fő ágának egyike a katolicizmus és a protestantizmus mellett. Mind történelmileg, mind híveinek létszámát tekintve a keleti kereszténység egyik fő irányzata, amely földrajzilag elsősorban az egykori Keletrómai Birodalom területén, illetve attól keletre számít meghatározónak; hívei főleg a Balkánon, a Közel-Keleten és a volt szovjet országokban élnek.
A ma ismert Gergely-naptárat 1582-ben XIII. Gergely pápa vezette be. A naptárreformot eredetileg azért javasolták, hogy a húsvét dátuma közelebb essen a tavaszi napfordulóhoz, így a régi – az ortodox katolikusok által ma is használt – naptárhoz képest az ünnepek 13 nappal előrébb csúsztak és köztük volt a december 25-ei karácsony is.
Görögország, Bulgária, és a Jeruzsálemben élő ortodox keresztények később, 1923-ban átvették a Gergely-naptárat, így náluk a karácsony pont ugyanarra a napra esik, mint nyugati hittársaiknál.
A Gergely-naptárban január 6-án Vízkeresztet ünneplik – a napot, amikor Krisztus emberi testet öltött. Ez egyben ugyanaz a nap, mikor a napkeleti bölcsek meglátogatták a kisdedet, követve a Jézus születését jelző csillagot.
Az ortodox katolikusok a hagyományok szerint böjtöt tartanak karácsony előtt, míg meg nem jelenik az első csillag az égen, mint annak idején a bölcseknek. A hagyományos köszöntés ilyenkor a családban és barátokkal a “Krisztus megszületett!” amire a “Dicsőség neki!” fordulattal illik válaszolni.
Ha meg szeretné nézni, hogy milyen volt a karácsonyi készülődés, ünneplés évtizedekkel ezelőtt, akkor kattinston ide, a Fortepan albumából készült válogatásunkhoz. Ha pedig tudni szeretné, milyen módokon lehet újrahasznosítani a karácsonyfát, akkor ez a cikk önnek szól!
(Forrás: Wikipédia, Euronews.)
The post Miért 13 nappal később ünneplik a karácsonyt Szerbiában? first appeared on Sokszínű vidék.