Milyen hatásai vannak a glutaminnak a szervezetre?

A glutamin egy olyan aminosav, amely az emberi szervezetben is megtalálható. Az összes aminosav közül ez az egyik leggyakoribb.

Mi is a feladata a glutaminnak? A glutamint a bélsejtek energiává alakítják, így segít az izmok helyreállításában, a máj méregtelenítésében és az immunitás javításában. A szervezet a glutamint elsősorban a bélrendszer gyógyítására használja, illetve az egészség előmozdítására.

A szervezet maga is termel glutamint, ezen kívül számos élelmiszerben is megtalálható, például a kukoricában, a tejben, a búzában, a mogyoróban. A glutaminhiány általában ritka, jellemzően genetikai rendellenesség és nem a bevitel hiánya okozza ezt az állapotot.

A fentieken kívül a glutamin nagyon sokféle táplálékban megtalálható még: fehér rizs, zöld leveles zöldségek, hal, tojás, zeller, káposzta, kelbimbó, cékla, marhahús, bab. Amennyiben nem fogyasztunk glutaminban gazdag táplálékokat, úgy szükségünk lehet glutaminkiegészítők fogyasztására.

A glutaminbevitel javíthatja az emésztőrendszer egészségét, azonban amennyiben hosszabb ideig szedünk glutaminkiegészítőket, úgy a szervezetben a glutamin és más aminosavak felhasználásának és eloszlásának módja megváltozhat. Ez pedig gyomor- és bélrendszeri, illetve más egészségi problémák kialakulásához vezethet. A glutamintúladagolás tünete lehet a bőrszín elváltozása, a véres vizelet, a bőrkiütés, a szédülés, a derékfájás, a szapora szívverés. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, azonnal keressük fel a háziorvosunkat.

A glutaminfogyasztásnak rengeteg előnye létezik, ilyen például az immunrendszer erősödése. A glutamint energiaforrásként használja az immunrendszer. Ez az aminosav antioxidáns hatással rendelkezik, így segít az immunrendszer megerősítésében. Ezen kívül a glutamin csökkenti a gyulladást, serkenti a növekedési hormon felszabadulását, és segít a szabad gyökök semlegesítésében is. Ha nincs elegendő glutamin a szervezetben, akkor a testünk elkezdi lebontani a fehérjeraktárakat, például az izmokat. A fehérjeraktárak lebontását követően glutamin szabadul fel a szervezetben, amelyet aztán az immunrendszer felhasználhat.

Az immunrendszer nagy része a gyomor- és béltraktusban található. Több millió baktérium tanyázik a belekben. Ezek a baktériumok szabályozzák az immunitást, és befolyásolják a bél egészségét. A glutamint a bélsejtek energiaforrásként használják.

Amennyiben nem fogyasztunk elegendő mennyiségű fehérjét, ez csökkenti a belekben a glutamin mennyiségét, ami pedig olyan betegséghez, állapothoz vezethet, mint a szivárgóbél-szindróma.

A glutamin csökkenti a belekben kialakult gyulladást is. Ez azért fontos, mivel a gyomor- és bélrendszer gyulladása csökkenti az immunitást, megnöveli a szivárgóbél-szindróma kialakulását, és ezzel sokféle autoimmun betegség létrejöttét. Ilyen betegség például a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás vagy a fibromialgia.

Ha olyan betegségben szenvedünk, mint az irritábilisbél-szindróma, a gyulladásos bélbetegség, vagy a szivárgóbél-szindróma, akkor a glutaminkiegészítés segíthet a bélrendszer gyógyításában.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed