Milyen kapcsolat lehet az alvási pozíció és a csontritkulás között?

Az alvásnak kulcsszerepe van az egészségünk megőrzésében. Azt már eddig is tudtuk, hogy a kevés és nem jó minőségű alvásnak nagy szerepe van a krónikus betegségek kialakulásában. A legújabb kutatási eredmények szerint azonban az alvási pozíciónak is lehet szerepe többféle betegség – például a csontritkulás – kialakulásában.

Mi is az a csontritkulás? Ez a betegség világszerte emberek millióit érinti. A nőknél a menopauza növeli meg a kockázatokat, míg a férfiak esetében az idősebb kor a rizikótényező. A csontritkulás csökkent csontsűrűséghez vezethet, illetve ennek a betegségnek a hatására megnőnek a csonttörések kockázatai is. Mivel a csontok porózussá és törékennyé válnak, ily módon már az is csonttörést okozhat, ha csak beütjük valahová egyes végtagjainkat, egy elesés pedig végzetes is lehet, főként ha idősek vagyunk már. A csontritkulás kockázatait jelentősen megnöveli az életkor, a genetika és a hormonális változások, de egyes életmódbeli tényezők is megnövelik a csontritkulás kialakulásának esélyeit.

A legújabb kutatások tehát összefüggést véltek felfedezni az alvási pozíció és a csontritkulás kockázata között. Az egyik ilyen alvási pozíció az oldalunkon történő alvás. Ez csak akkor érvényes, ha jellemzően csak az egyik oldalunkat részesítjük előnyben, ugyanis a csontokra gyakorolt nyomás egyenetlen eloszláshoz vezet, ami idővel teret ad a csontritkulás kialakulásának. Ha pedig még a karunkat is a fejünk alá helyezzük, és ily módon alszunk, akkor ez korlátozza a vérkeringést és az idegműködést is az adott végtagban, illetve az adott oldalon.

A háton történő alvás egy olyan pozitúra lehet, amely nem hat negatívan a csontokra. Ebben az alvási pozícióban a testsúlyunk egyenletesen oszlik el, nem nehezedik nyomás egyik végtagra és szervre sem, kiváltképp nem a csontokra. Azonban ha mindig csak ilyen pozitúrában alszunk, az az izmok és az ízületek merevségéhez vezethet.

A hason alvást sem tartják a kutatók egészségesnek, mivel ebben az alvási pozitúrában a gerincre és a belső szervekre nehezedik nyomás. Ez a pozíció nemcsak a hátat és a gerincet terheli meg, hanem a nyakat is. Egyes feltételezések szerint még a testtartásra is negatív hatást gyakorol.

Hogyan és milyen módon aludjunk, hogy a csontritkulás és egyéb kellemetlenségek és kényelmetlenségek elkerüljenek bennünket? Ha nem szeretnénk, hogy a test bizonyos részeire kellemetlen nyomás nehezedjen, akkor bármennyire is szeretünk egy-egy pozíciót, jól tesszük, ha kicsit kimozdulunk a komfortzónánkból, és váltogatjuk éjszaka a pózokat.

Hogyan aludjunk jobban, és hogyan védjük jobban a csontjaink egészségét? Válasszunk olyan párnát, amely megfelelő támogatást nyújt a nyaknak és a gerincnek. Részesítsük előnyben a rendszeres testmozgást, végezzünk súlyzós gyakorlatokat, gyalogoljunk, de ne hanyagoljuk el az erősítő edzéseket sem, mivel igazán ezek erősítik a csontokat.

Fogyasszunk kalciumban és D-vitaminban gazdag ételeket, mivel ezek a tápanyagok is erősítik a csontokat.

Néhány évente végeztessünk csontsűrűség-vizsgálatot, hogy időben elkezdődhessen a kezelés, vagy hogy megnyugodjunk, hogy nincs csontritkulásunk.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed