Először sikerült videóra venni, amint egy érett petesejt kilökődik a petefészekből az ovuláció során – számolt be róla a Live Science. Amint a teljesítményről szóló tanulmányból kiderül, a jelenetet egy új képalkotási módszerrel sikerült rögzíteni, amelyet élő szövetek esetében lehet alkalmazni.
A tüszőt nem az egér szervezetén belül figyelték meg, hanem egy Petri-csészében növesztették, majd hormonokkal ösztönözték az ovulációra.
Az egerek és az emberek ovulációja egyébként nagyon hasonlóan működik: a nők petefészkéből jellemzően a 28 napos menstruációs ciklus 14. napján egy érett petesejt kerül a petevezetékbe. Az ovulációt követően aztán a petesejt egészen a méhig jut, ahol arra vár, hogy egy hímivarsejt megtermékenyítse. Amennyiben ez elmarad, úgy elindul a menstruáció, amellyel a petesejt távozik a szervezetből.
Christopher Thomas, Tabea Lilian Marx et al. / Max Planck Institute for Multidisciplinary Sciences
Mivel ezek a folyamatok mélyen a testen belül zajlanak, a tudósoknak eddig nehezükre esett tanulmányozni az ovulációt működtető mechanizmusokat. Többnyire csak a szervezeten kívül, mikroszkóp alatt tudták vizsgálni a petefészekből vett mintákat, ezek azonban így halott szövetek voltak. A most kidolgozott, új képalkotási módszernek köszönhetően azonban ezúttal sikerült az ovuláció egészét végignézniük egy élő petefészektüszőben.
Ennek hála kiderült, hogy a folyamat menete a következő: először a tüsző megduzzad, nagyjából 1,5-szeresére nő, 8 óra leforgása alatt. Ezt a fázist a hialuronsav hajtja, amely hatására folyadék gyűlik a tüszőbe. Ezután a tüsző külső rétegében található izomsejtek gyorsan összehúzódnak, majd kipréselik a petesejtet.
The post Minden hónapban robbanás történik a nők testében first appeared on 24.hu.