Az Exeteri Egyetem kutatói vezetésével egy nemzetközi összetételű kutatócsoport egy tanzániai nemzeti park területén végzett automata kamerás és hangrögzítős megfigyeléseket. A 450 négyzetkilométeres területen élő leopárdokat 93 százalékos pontossággal sikerült beazonosítani azok hangjának felvételei alapján. A siker az első lépés azon az úton, amelyen a bioakusztikát a leopárdok védelmében fel tudják majd használni.
A leopárd az IUCN vörös listáján sérülékeny kategóriába sorolt állatfaj, ennek hátterében leginkább az élőhelyvesztés és az ember-állat konfliktusok állnak. Azonban a magányos és ráadásul éjszakai életmódú leopárd hatalmas területeket jár be, így rendkívül nehéz megbízható adatokat gyűjteni róla. Ezekre az adatokra viszont igen nagy szükség lenne ahhoz, hogy hatékonyan felléphessünk a létszámcsökkenésük ellen.
Eléggé kevés tudományos vizsgálat foglalkozott eddig a leopárd üvöltésének azon típusával, amelyet leginkább a párkeresés során és a territóriuma védelmében hallat. E hang mély tónusú, ismétlődő, fűrészelést idéző hatású hang nagy távolságba is elhallatszik, és az adott egyedre jellemző.
A bioakusztika, vagyis a hangok vizsgálata általában a madarak vagy a tengeri állatok esetében használt módszer, amellyel nagy terület állatairól lehet zavarásmentesen információt gyűjteni. Ezek segítségével sokkal pontosabb létszámbecsléseket végezhetnek, a létszámadatok pedig a természetvédelmi munka alapját jelentik.
A kutatók a Nyerere Nemzeti Parkban 50 kamera-hangfelvevő párt helyeztek ki fákra, ösvények mellé. A kamera és a hangfelvevő egyszerre lépett működésbe, vagyis a leopárdot nemcsak külseje, de hangja alapján is megismerhették a kutatók.
A felvételek alapján a leopárdok üvöltésének hangmintázatát elemezték egy e célra szolgáló modell segítségével, és 93,1 százalékos pontossággal tudták beazonosítani az egyes egyedeket! Egyáltalában nem meglepő, hogy így kiderült: egyedi a hangjuk, inkább az a meglepő, hogy mennyire keveset tudunk ezekről a nagy termetű ragadozókról.
Az is kiderült, mennyire hasznos, ha nem csak egyféle technológiát vesznek igénybe az állatok megismeréséhez. Ez természetesen mások számára is példa lehet arra, hogy érdemes kombinálni a különféle megfigyelési módszereket.
The post Minden leopárd üvöltése egyedi first appeared on National Geographic.