Minél többet idegeskedünk, annál nagyobb az esélye a stroke kialakulásának

Amikor az agyban nem megfelelő a véráramlás – például vérrög keletkezik –, akkor a stroke nevű állapot következik be. Egy tanulmány szerint a pszichés stressznek nagy szerepe van a stroke kialakulásában. A tanulmány szerint bármilyen stressz is érjen bennünket, az nagyban hozzájárulhat a stroke kialakulásához. Ha azonban a stressz folyamatos, vagy az életünkben egymást követik olyan életesemények, amelyek hatással vannak a pszichés jóllétünkre, akkor ez mintegy 35%-kal növelheti meg a stroke kialakulását.

Egy kutatás pedig azt állapította meg, hogy minden stressz, legyen szó családi problémákról, munkahelyi stresszről, válásról, halálesetről, családi konfliktusokról, ezek mind összefüggésbe hozhatók a vérrög okozta és a vérzéses stroke létrejöttével. A legtöbb stroke-os beteg arról számolt be, hogy vagy az otthonában vagy a munkahelyén érte valamilyen stresszes esemény, ami után vagy a vérrög okozta vagy a vérzéses stroke következett be.

A stroke azonban nemcsak a stresszes élet és munkahelyi események miatt jöhet létre, hanem a nem megfelelő életmódbeli szokások miatt is. Számos kutatás zajlott a stroke megelőzésével kapcsolatban, és bizony mi magunk is sokat tehetünk annak érdekében, hogy a stroke elkerüljön bennünket. Cikkünkben néhány olyan életmódbeli tippet mutatunk be, amellyel jelentősen lecsökkenthető a stroke kockázata.

A tanulmányok leírása szerint a dohányzás mintegy 13%-kal növeli meg a stroke kialakulásának kockázatait. A rendszeres dohányzás mintegy duplájára növeli meg a stroke kockázatait azokhoz képest, akik nem dohányoznak, és soha nem is dohányoztak. A dohányzás ezen kívül károsítja az ereket, fokozza a tüdőrák kialakulását, és az agy egészségét is rombolja.

Az aktív életmód mintegy 30%-kal csökkentheti a stroke kialakulását férfiak és nők esetében is. A fizikai aktivitás ugyanis csökkenti a koleszterinszintet, ami segít fenntartani az egészséges testsúlyt, és csökkenti a vérnyomást. Ezek mind-mind olyan tényezők, amelyekkel jelentősen lecsökkenhetnek a stroke kialakulásának kockázatai. A kutatások az ülő életmódot is összefüggésbe hozták a stroke fokozott kockázatával. Amennyiben tehetjük, legalább óránként álljunk fel, és mozgassuk meg a végtagjainkat. A testmozgás minden formája csökkentheti a betegség esélyét, de még a napi séta és gyaloglás is rendkívül jót tesz az egészségnek.

A stroke egyik vezető oka nem más, mint a magas vérnyomás. Ha már kialakult a magas vérnyomás, nagyon lényeges, hogy szedjük a gyógyszereinket, és mindig tartsuk be a kezelőorvos tanácsait. Amennyiben a magas vérnyomás mellett valaki dohányzik, súlytöbblete van, cukorbetegségben szenved és magas a koleszterinszintje, mintegy 67%-kal növekszik meg a stroke kialakulásának kockázata.

Az egészséges ételek gondos kiválasztása minimalizálhatja a súlygyarapodást. Ma már bizonyított tény, hogy sokfajta egészséges étrend létezik, és ezek mindegyike csökkentheti a stroke kockázatait. A stroke csökkentésének érdekében fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, teljes kiőrlésű gabonákat, halakat, dióféléket, miközben korlátozzuk a telített zsírokban, a koleszterinben és a transzzsírokban gazdag ételeket.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed