Ötletpályázaton hoztak variációkat Rákosrendezőre. Merőben más az egyetemisták koncepciója a kormány és az arab fél elnagyolt, felhőkarcolós terveihez képest.
Mi történt? Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) éves ötletpályázatán a hírhedt rákosrendezői beruházás volt a téma, erre kellett felhasználási, kialakítási javaslatokat készíteni, új városrészt tervezni. A győztes csapat négy BME-s hallgatóból áll, projektjük neve Nexus, az IFK elnöke pedig azzal érvelt mellette, hogy
az elmúlt években „még nem készült olyan kialakítási terv, mely minden érdekelt félnek elfogadható lenne”
– írja az Mfor.hu.
Miért fontos ez? A mini-Dubaj projekttel szembeni leghangosabb kritika, hogy az arab befektetők elnagyolt tervei felhőkarcolókat ígérnek nagy arányú beépítéssel. Ezzel szemben a főváros a lakók érdekeire, a közlekedési és zöld fejlesztésekre, a megfizethető lakások építésére helyezne hangsúlyt. A Nexus projekt a látványtervek alapján is inkább ezt az utat választotta: nem túl sűrű beépítéssel, és szintén nem olyan magas lakótömbökkel, irodaházakkal álmodták újra a területet.
Kontextus. A valóság ezzel szemben, hogy a kormány 300 milliárd forintnyi infrastrukturális fejlesztést vállalt a területen. Az ígéretek szerint az arab beruházóval közösen 600–650 ezer négyzetmétert építenének be Rákosrendezőn, közel 350 ezer négyzetméteren épülne közpark. Az 1-es metró meghosszabbítása, valamint új vasútállomás is tartozik a koncepcióhoz.
Hogyan tovább? A kiemelt beruházássá nyilvánított fejlesztésről nem gyakran jön új infó sem a kormánytól, sem az arab féltől. Most ott tartunk, hogy a terület előkészítése megkezdődött, a tisztításra összesen 20 milliárd forintért írtak ki tendereket, de úgy tűnik, sokat fog csúszni a beruházás.
The post Mini-Dubaj: ezt találták ki egyetemisták az arabok felhőkarcolói helyett appeared first on Forbes.hu.