Mire mentünk félévnyi soros elnökséggel?

Sokan tartottak a magyar soros elnökségtől, de a magyar kormány nagyon készült rá. Minden jól is ment egészen az ötödik napig, amikor a miniszterelnök magához ragadta a kezdeményezést, amitől sokan érezhetik magukat átverve az EU-ban

írtuk júliusban, a magyar soros elnökség kezdetén arról, hogy milyen szerepet játszhat a magyar kormány fél év alatt, amíg a brüsszeli adminisztráció ura lesz.

Mi lett a vége?

Orbán Viktor az egyetlen olyan miniszterelnök Európában, aki a hatalomra kerülése óta már a második soros elnökségét vezényelte le. Ilyen tapasztalat mellett elvárható, hogy egy kormány sikeresen menedzselje a rá osztott feladatot.

Az unió soros elnökének valójában nincs döntési jogköre, nem a klasszikus értelemben vett elnökség. Az EU-nak három fő szerve van: a bizottság, a parlament és a tanács. Előbbi nagyjából a kormánynak feleltethető meg, a tanácsban ülnek az európai miniszterelnökök és államfők, ők a tagországokat reprezentálják, az egyes államok érdekeit képviselik. A parlamentben közvetlen állampolgári akarat érvényesül, a tanácsban közvetett – a választott vezetőkön keresztül. A bizottság pedig ezeket az akaratokat végrehajtja.

BENOIT DOPPAGNE / BELGA MAG / AFP Yves Leterme belga miniszterelnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök az Európai Unió Tanácsának soros elnökségének hivatalos átadási ünnepségén, Budapesten 2011. január 6-án, csütörtökön.

Törvényeket csak a parlament és a tanács közösen alkothat a bizottság kezdeményezésére. A soros elnök feladata az, hogy fél évig megszervezze azokat a találkozókat, amelyeken a tanács tagjai eldöntik, mi az akarat, amit érvényesíteni szeretnének. A soros elnök vezeti a tíz tanácsi formáció majdnem mindegyikét, csak a külügyi tanácsot nem, mert annak állandó elnöke van. És legalább egy informális csúcstalálkozót is szervez a miniszterelnököknek a saját országában.

A soros elnök feladata, hogy őszinte közvetítő legyen. Amikor az Európai Parlamentben a tanács nevében a soros elnökséget adó ország valamelyik minisztere felszólal, sosem a saját véleményét mondja el, hanem azt a véleményt, amelyben az összes tagállam megegyezett. A soros elnök tehát nem saját magát, hanem az egész uniót képviseli.

Ezeket érdemes ahhoz megérteni, hogy lássuk, mi volt sikeres és mi volt problémás a magyar elnökséggel.

The post Mire mentünk félévnyi soros elnökséggel? first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed