Amennyiben a szervezet nem termel elegendő pajzsmirigyhormont, az kihatással van szinte az összes szervre és szervrendszerre. A pajzsmirigy-rendellenességek sokféle tünetet és egészségi problémát okozhatnak, ilyen például a hirtelen fogyás, a hirtelen hízás, a száraz bőr, a hajhullás, a székrekedés, a lelassult anyagcsere, a hideg végtagok, a szapora szívverés, a gyakori fejfájás, a rossz közérzet, a hangulatingadozás.
A pajzsmirigybetegségek jól kordában tarthatók, és akár még a tünetek fellángolását is elkerülhetjük, amennyiben odafigyelünk az életvitelünkre. Most mutatunk néhány olyan dolgot, amelyeket jobb elkerülni, amennyiben ebben a betegségben szenvedünk.
Az egyik ilyen tényező nem más, mint a stresszes életmód. Amennyiben túl sokat stresszel egy pajzsmirigybeteg, úgy megnő a szervezetében a gyulladásos markerek száma, ami a pajzsmirigy működését és annak egészségét is csökkenti. Azonban a stressz csökkentésével nagyon sok, a pajzsmirigybetegségre jellemző tünet is megszűnhet.
A dohányfüstben lévő méreganyagok gátolhatják a pajzsmirigy egészséges működését. A cigarettában lévő káros anyagok gátolhatják a jód felvételét, amely pedig elengedhetetlenül szükséges a pajzsmirigyhormonok termeléséhez.
A pajzsmirigybetegeknek nagy mennyiségben nem ajánlatos a keresztesvirágú zöldségek fogyasztása sem. A káposzta, a brokkoli glükozinolátokat tartalmaz, amelyek fokozhatják a pajzsmirigy működési zavarának kockázatait.
A szójatermékek fogyasztása sem javasolt, mert fitoösztrogénekben bővelkednek, amelyek akadályozhatják a szervezet azon képességét, hogy hasznosítsa a pajzsmirigyhormonokat, illetve jelentősen megnövelheti a pajzsmirigy-alulműködés kialakulásának kockázatait.
A pajzsmirigybetegek fontolóra vehetik a glutént tartalmazó ételek korlátozását is. Ha valakinél cöliákiát diagnosztizáltak, akkor a glutén irritálhatja a vékonybelet, és akadályozhatja a pajzsmirigyhormont helyettesítő gyógyszerek felszívódását. A fehér lisztből készült kenyér és pékáru fogyasztása helyett érdemes áttérni a teljes kiőrlésű gabonákból készült péktermékek fogyasztására, ugyanis ezek magas rosttartalmúak, sok tápanyagot is tartalmaznak, amelyek segíthetnek csökkenteni a bélrendszer rendellenességeit.
A feldolgozott táplálékokat is hanyagolni szükséges, mivel sok nátriumot tartalmaznak. Márpedig aki hipotireozisban szenved, annak kerülnie kell a magas nátriumtartalmú táplálékokat, hiszen az alulműködő pajzsmirigy növeli a magas vérnyomás kockázatát, a nátrium pedig tovább fokozza a kockázatokat.
A rostfogyasztás javasolt ugyan mindenkinek, azonban a túl sok rost negatív hatással van az emésztőrendszerre, ami pedig megzavarhatja a pajzsmirigyhormont helyettesítő gyógyszerek felszívódását.
Sokféle tényező járulhat hozzá a pajzsmirigy működési zavarához. A nagy mennyiségű jód fogyasztása például oka lehet a pajzsmirigygyulladás kialakulásának. A tengeri moszat és a hínár is gazdag forrása a jódnak.
A pajzsmirigygyógyszerek kölcsönhatásba léphetnek egyes tápanyagokkal és étrend-kiegészítőkkel. A kalcium, a vaskiegészítő és a koffein például csökkentik a pajzsmirigygyógyszerek felszívódási képességét. Ha reggel vesszük be a gyógyszert, akkor a gyógyszer bevétele és a kávé fogyasztása között legalább egy órát szükséges várni. Vaskiegészítők és savlekötő készítmények között pedig legalább négy órának kell eltelnie.