Érdemes rendszeresen eljárni vérvételre, mert így sok információt kaphatunk az egészségi állapotunkról. Olyan betegségeket is elkerülhetünk, mint a 2- es típusú cukorbetegség, hiszen ha az orvos közli velünk, hogy prediabéteszünk van, ez még nem jelenti a világvégét. Ez egy olyan állapot, amikor emelkedett a vércukorszint, azonban életmódváltással akár vissza is fordítható ez az állapot, amely éppúgy érinthet gyermeket és felnőttet is. Azért is jó és hasznos, ha időben fény derül erre az állapotra, mert így elkerülhetővé válik a cukorbetegség, amely még szigorúbb életmódot követel meg, mint bármely más betegség, nem mellesleg nagyon sok szövődménye is lehet.
Mi is az a prediabétesz? Köze van az inzulin nevű hormonhoz, amelyet a hasnyálmirigy termel. Az inzulin a vércukorszint szabályozásában vesz aktívan részt. Előfordul, hogy nincs elegendő inzulin a szervezetben, vagy nem megfelelően reagál ez a hormon, és ez vércukorszint-emelkedést okozhat.
A prediabétesz kialakulásában szerepe van a genetikának és az életmódnak is. Létrejöttét segíti még a testmozgás hiánya, a túlsúly és a hasi elhízás, ami azért is veszélyes, mert nemcsak a vércukorszint emelkedik meg, hanem a vérnyomás és a koleszterinszint is.
Mint minden betegségnek, a prediabétesznek is vannak kockázati tényezői. Igaz, hogy gyerekek is szenvedhetnek ebben a betegségben, mégis jellemzően 45 éves kor fölött alakul ki.
Prediabétesz akkor is kialakulhat, ha valakinek magas a koleszterinszintje, a vérnyomása, vagy ha valakinek volt már szívbetegsége, illetve stroke-ja. A policisztáspetefészek-szindróma is hajlamosít ennek a betegségnek a kialakulására, de akár genetikailag is örökölhető.
A prediabétesznek is vannak tünetei, ilyen például a sűrű vizelés, a fokozott szomjúság és a folyamatosan jelen lévő fáradtság.
Aki ebben a betegségben szenved, ne keseredjen el, mert egészséges életmód mellett a betegség visszafordítható, és nem alakul ki cukorbetegség. Az egészséges táplálkozás és testmozgás ráadásul csökkenti a magas vérnyomást és a magas koleszterinszintet.
Az alacsony glikémiás indexszel bíró táplálékok rendszeres fogyasztása is nagyon hasznos lehet, amennyiben valaki ebben a betegségben szenved. Ebbe a kategóriába tartozik többek között a bab, a zab, az édesburgonya, a teljes kiőrlésű gabonák és a zöld leveles zöldségek.
Azok a személyek, akik cukorbetegségben szenvednek, mindenképpen tartsák be a kezelőorvosuk javaslatait és tanácsait.