Műszak a magasban: ilyen egy kéményseprő hivatása

Valahogy hozzátartozik a téli komorsághoz a kéményekből gomolygó füst látványa is. Hamarosan, a tekintetem irányát követve, fizikailag is az utcaszint fölé, egyenesen a kéményseprők birodalmába emelkedem – részben lifttel, részben pedig saját erőből, lépcsőfokokat megmászva.

A fekete ruhába öltözött szakemberek célja, hogy minden otthon melegét és a lakók testi épségét egyaránt megóvják. Noha sem az aktuális időjárásból, sem a ruhájuk színéből, legkevésbé az altaluk végzett roppant felelősségteljes munka jellegéből nem feltételeznénk, de Dán Sándor és Takács László kéményseprőmesterek kifejezetten kedves és jó kedélyű emberek.

Tetőről leengedett száloptikás kamera: ezzel a kémény állapotát vizsgálják meg a szakemberek. E modern eszköz lényegesen megkönnyíti és hatékonnyá teszi a kéményellenőrzést: általa részletesebb és pontosabb képet kapnak a kémény állapotáról az azt vizsgálók.
Forrás: Sarusi István

Ahol apáról fiúra szállt a szakma, és ahol nem

Takács László pályaválasztása teljesen egyértelműen alakult, hiszen édesapja, nagybátyja, unokatestvérei szintén ezt a hivatást választották.

Így a családi, rokoni szálhoz hűen, 1989. szeptember 1-jétől ő is kéményseprő.

„1987. július 13-án kerültem legelőször kéményseprő céghez” – veszi át a szót Sándor, majd beavat a Lászlóénál kacifántosabb történetébe. Repülőgép-szerelőnek tanult, és közvetlenül az iskola elvégzése után, de még sorkatonai szolgálatának megkezdése előtt szeretett volna elhelyezkedni.

Ha például műemlékvédelmi okok miatt nem tisztítható felülről – tetőjárdán állva – a kémény, akkor azt belülről, a padlástérből teszik meg.

Sportrajongásából fakadóan egy ilyen tematikájú lapban látott, kéményseprőket toborzó hirdetésre jelentkezett. „Fiatal, agilis és jó megjelenésű embereket kerestek. Rögtön magamra ismertem!” – kuncog Sándor. Eddigre már pontosan tudta, hogy bár azóta is tartó emberi kapcsolatokat kötött, ám a monoton műhelymunka nem az ő világa, sokkal inkább a változatos helyen és mindig más emberek között végzett munka jelentette kihívás ejtette rabul. Lelkesedése az eltelt évtizedek alatt sem kopott meg.

Csipetnyi szakmatörténet

A szakmatörténet kapcsán beugrik, hogy érdemes először a katasztrófavédelem honlapján közölt, A kéményseprőipar története című írásnál kezdenem. Ebben egészen a 11. századig, a klasszikus lovagkorig pergetik vissza az éveket, ekkor született meg a feudális életforma legszembetűnőbb társadalmi jelensége: a középkori európai város.

Ezzel egy időben merült fel a zárt terek melegítésének igénye is, ám továbbra is a szabad- és a nyílt lángú tűzhely, kandalló volt divatban, amelyekhez ekkoriban épültek az első kémények. Hamar státusszimbólummá lettek a kandallós szobák számára utaló míves kastélykémények.

Kéménysepréssel a letelepedett iparosok közül először maguk a kőművesek, kőfaragók (azon belül is a kandalló- és kályharakó mesterek), tetőfedők foglalkoztak. Ezt erősíti meg Szulovszky János, az MTA Történettudományi Intézetének tudományos főmunkatársa is, aki Kéményseprők című tanulmányában lejegyzi: „eleinte a kémény építése és tisztítása összekapcsolódott”, hozzátéve: ekkortájt még nem, csak „a 16. század utolsó évtizedeiben beszélhetünk Magyarországon önálló, letelepedett kéményseprőiparról.”

Kezdetben azonban gyatra megélhetésük volt – a gyér honi kőházszám és a céhalapítás akadályoztatottsága miatt. Tehát adta magát a lehetőség, hogy a vándorló kéménykotrók fűszerekkel, déligyümölcsökkel, piperecikkekkel és más közkedvelt termékekkel is kereskedtek, pedig munkájuk közel sem volt gyerekjáték – derül ki a katasztrófavédelem elektronikus felületéről.

Meglehetősen nehéz a kémény „golyózása”, azaz a golyóval való tisztítása.
Forrás: Sarusi István

Mária Terézia (1717–1780) magyar királynő 1748-as pozsonyi és budai kiváltságlevelei pálfordulatként állították helyre e szakma presztízsét: nemcsak bevett céhes, tisztes polgári foglalkozás lett a kéményseprés, hanem egyre inkább biztos egzisztenciát is nyújtott, bár Szulovszky János szerint a kéményseprővel való találkozást eredetileg szerencsétlenség előjelének tartották.

Az előjelváltás a kéményseprők részben ösztönös, részben tudatos propagandamunkájának köszönhető.

Ennek eszköze az újévi köszöntéskor vitt, és a 19. század elejétől mind egyre nagyobb számban előforduló újévi köszöntőlapok, illetve később naptárak voltak. Ezek mind derék, jámbor lelkű és önzetlen kéményseprőket mutattak be – pont, mint Sándor és László.

Lelkesítő nehézségek

„Szerintem a már említett változatosságán felül az a szakmánk szépsége, hogy nemcsak anyagi megbecsülésben részesül(t)ünk, hanem izgalmas szakmai utat járhatunk be általa. Egyre magasabb fokig jutottunk, mígnem a mestervizsga követelményeit teljesítve szakmánk csúcsára jutottunk” – büszkélkedik Dán Sándor.

Kollégája, Takács László helyeslése közepette, aki egyfajta életérzésnek írja le hivatását, ugyanakkor kíváncsi a szakmai akadályokra is.

László nem titkolja, hogy foglalkozása kemény fizikai jelleggel is bír: közel sem egyszerű az olykor 30 méter magas kémények golyóval történő tisztítása.

Másfelől pedig minden ember, vagyis ingatlantulajdonos más és más, ami a velük való kommunikáció során a közös hang megtalálását bonyolítja. Miután az megvan, már sokkal könnyebb felhívni a lakó figyelmét az esetleges hibákra, valamint megbeszélni vele azok jelentőségét, utána pedig minden kezdődik elejéről a következő lakásban.

Dán Sándor a kibújónyiláson szemlél. Fontos és elengedhetetlen részét képezi munkájának a szemrevételezés is.

Sándorra nézek, bólogat, aztán konkrét példával illusztrálja László gondolatait: amikor nem megfelelő ideig (2 évig) szárított fa, vagy rosszabb esetben szemét elégetésével extrém mennyiségű korom keletkezik a kéményben, akkor igyekeznek felfedni a pontos okot és tüzelési tanácsokkal ellátni az illetőt. Kimondottan örömteli számára, ha visszacsatolást kap tanácsai beigazolódásáról, ami leggyakrabban a fűtés hatékonyságának növekedése mellett annak költségcsökkentését is magával hozza.

Dán Sándor úgy érzi, a sikerélmény maximálisan kárpótolja őt a fizikai fáradalmakért: legyen szó akár lépcsőjárásról, akár a tetőjárdákon való közlekedésig – mind-mind figyelmet és erőnlétet igénylő tevékenység.

Milyenek lesznek a jövő kéményseprői?

Atüzelőberendezések és a -technika kéz a kézben fejlődik, így a szakemberek úgyszintén folyamatosan bővítik elméleti és gyakorlati ismereteiket.

Annak idején még kézzel, pennával rajzoltuk a tetőábrákat. Ma már ugyanezt a feladatot digitálisan, tablet segítségével oldjuk meg

– mondja Sándor.

„Hagyományos eszközeink még a golyóskötél, amivel a kéményjárat felső végétől, az úgynevezett kitorkolástól lefelé tudjuk tisztítani a füstelvezetőket. Ahhoz tartozik még egy rugós aparát, amellyel a kémények falazatát tudjuk tisztítani. Stóckefével a padlástéri tisztítónyílástól felfelé tisztítunk, csőkefével a füstcsöveket és az összekötőelemeket takarítjuk végig, partvissal és (szenes)lapáttal pedig a kémény aljából szedjük ki a koszt” – kapcsolódik be László a felsorolásba, majd modernebb eszközeire tér rá: gázfűtésnél különböző méretű műanyag kefékkel; füstgázelemző, tömörségvizsgáló műszerek és ipari kamera egyaránt felszerelésük része.

Magyarországon 4,5 millió kémény található, amiből durván 1,1-1,2 millió az 1 millió társasházi lakáshoz tartozik, míg a közel 2 millió családi házhoz pedig mintegy 3,4 millió kémény sorolható. Itt Budapesten – egy nagyobb méretű társasházon – akár 300 füstelvezető is lehet. Ilyenkor számos két főből álló brigád dolgozik össze annak érdekében, hogy időre és maradéktalan színvonalú munkát végezzenek.
Forrás: Sarusi István

Elhivatottságuk és mester mivoltuk szerves velejárója pedig az utánpótlás-nevelés – a magas szakmai színvonalból nem engedve. Ebből adódó kérdésemre, miszerint hogyan látják a kéményseprés jövőjét, Takács László hezitálás nélkül vágja rá: „Csak pozitívan”. És hogy miért gondolja így? Véleménye szerint amíg az emberiség fennmarad, fűteni mindig fogunk.

Ezért nem játék a tűzhöz hasonlóan a füst sem

Mukics Dániel tűzoltó alezredes, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője szerint Magyarországon magánszemélyeknek ingyenes a kéményseprés, viszont a kéményseprő családi házakhoz nem megy ki automatikusan. A családi házakban élőknek érdemes időpontot egyeztetni, hiszen mindenkinek jól felfogott érdeke, hogy megfelelő legyen az otthonában a füstgáz elvezetése.

Akik társasházban laknak, azoknak nem kell időpontot egyeztetnie: hozzájuk automatikusan kimennek a kéményseprők; míg a családi házban élők a 1818-as központi telefonszámon vagy weboldalon keresztül tudnak időpontot foglalni. Gázfűtés esetén kétévente, fával vagy szénnel történő szilárd tüzelés esetén évente javasolt élni az ellenőrzés lehetőségével.

Szilárd tüzelővel fűtésnél ennek elmaradása esetén a kémény belső falára folyamatosan lerakódó korom és kátrányréteg egyre vastagszik, majd bizonytalan időben a felizzása gyulladásba fordulhat át. Szeméttel történő tüzelésnél 2 hét alatt rakódik le annyi égéstermék a kéményben, mint jó minőségű tüzelő elégetésénél fél év, tehát egy teljes fűtési szezon alatt.

Füstképzéssel győződnek meg a kéményseprők arról, hogy jól huzatol-e a kémény, vagyis megfelelő-e a füst, s vele együtt a temérdek egészségre, életre veszélyes gáz elvezetése.
Forrás: Sarusi István

Nem megfelelően szellőző kéményből a füstgáz az égéstérbe áramlik, tökéletlen égés jön létre, és szén-monoxid keletkezhet. Évente körülbelül 1200-szor riasztják a tűzoltókat szén-monoxid miatt: 200 ember valamilyen szintű szénmonoxid-mérgezést szenved és 10–15 ember életét veszti. Ha kigyullad a kémény, másodpercek alatt lángba borulhat a tetőszerkezet is. Évente átlagosan 6500–7000 lakástűz keletkezik hazánkban, amiből 800-1000 kéménytűzre vezethető vissza, tehát nagyjából minden 7. lakástűz kéménytűzből indul. Ezek megelőző ellenőrzéssel elkerülhetőek.

További információ ezen a linken.

Régi mesterségekről szóló sorozatunk további cikkeit itt érheti el.

The post Műszak a magasban: ilyen egy kéményseprő hivatása first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed