A westminsteri apátságban, a királynő gyémántjubileumi galériájában kiállított középkori selyemzsákot vizsgáló tudósok megállapították, hogy az megegyezik a Nagy Károly császár halotti lepeléhez használt selyemmel – számol be a Heritage Daily. A Frank Birodalom legendás császára 814-ben halt meg, testét Aachenben temették el. Uralkodását hódítás és kulturális fejlődés jellemezte, ez volt a Karoling-dinasztia csúcsidőszaka.
A westminsteri apátság, a National Museums Scotland, valamint az Aberystwythi és a Berni Egyetem kutatói a közelmúltban megállapították, hogy a halotti lepléhez használt selyem tökéletesen megegyezik egy középkori zsákocska anyagával, utóbbi III. Henrik király uralkodásának idejéből származik. A tasakban egykor III. Henrik nagy pecsétjét őrizték, ezt 1267-ben emelték ki III. Eduárd szentélyéből, hogy az akkori pénzügyi válság idején egy itáliai kereskedőnek zálogosítsák el.
A fehér nyulakat, virágmintákat és egyéb szimbólumokat tartalmazó díszítés alapján a szakértők úgy vélik, hogy a zsák valószínűleg ugyanabból a műhelyből származik, mint a lepel. A Nagy Károlyhoz köthető selyemről korábban úgy hitték, hogy szicíliai eredetű, ma viszont már a kutatók azon az állásponton vannak, hogy a 12. században, a mai Spanyolországban vagy a mediterráneum keleti részén készítették. Mivel egy teljes szövetdarabról van szó, az apátságban található kis darab külön selyemből származik, de ugyanazok a szövők készíthették ugyanazon a szövőszéken.
Matthew Payne, az apátság műemlékvédelmi vezetője szerint a selymet III. Henrik bátyja, Cornwalli Richárd ajándékozhatta, akit 1257-ben koronáztak német királlyá.
The post Nagy Károly halott leplével megegyező anyagot találtak first appeared on National Geographic.