A tegnapi GDP-szám mellett nem lehet elmenni
– így kezdte előadását Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Világgazdaság csütörtöki konferenciáján.
A lap tudósítása szerint a tárcavezető emlékeztetett, hogy a bezuhanó fogyasztás korábban sokkolta a gazdaságot, ez kezd helyreállni. „De van egy másik probléma, a német gazdaság vesszőfutása, gyengélkedése. A német gazdaság válsága maga alá teperte a magyar gazdaságot” – jelezte.
Hozzátette, hogy folyamatos sokkok érik a magyar gazdaságot. Szerinte be kell vallani, hogy ha Németország nem szedi össze magát, akkor a magyar gazdaság sem fog felpörögni. A külső tényezők nélkül el lehet érni a 3 százalékos növekedést, de hosszú távon ez nem fenntartható.
Hangsúlyozta, nemcsak a német, hanem a kínai gazdaságot is kell figyelni. Nagyon sok autó reexporton keresztül jut el Kínába, csakhogy a németek közben kiszorulnak a kínai piacról, azaz folyamatosan teret veszít a német gazdaság. Ráadásul a védővámok tovább nehezítik ezt a helyzetet. Szerinte nagy változásnak kellene megtörténnie.
Elmondjuk, hogy mit kellene változtatni, már-már ordibálunk
– fogalmazott.
A miniszter jelezte, hogy előzőleg találkozott a nagy lakáspiaci szereplőkkel, már most vannak olyan tervek, amelyek terén két pontban előre tudnak lépni:
az egyik egy tőkeprogram, minden fejlesztő kaphat belőle,
az áfacsökkentést megvizsgálják, azaz 27 százalékról 5 százalékra csökkentheti a kormány.
„Higgyék el, mindent megteszünk annak érdekében, hogy a gazdaságot talpra állítsuk. Lassan 24 óra nem lesz elég ehhez a munkához”– jegyezte meg.
Hangsúlyozta, felelősek azért, hogy az építőiparral mi történik és bizakodó a lakáspiaci számok alapján. Ugyanakkor ezek nem maguktól állnak helyre, a kormány gazdaságpolitikája is segít.
Nagy Mártin inflációs problémát nem lát, nem egy „issue”. Ugyanakkor szerinte nagyon magas a mostani reálbér-emelkedés, ez nem fenntartható, a reális a 4-5 százalékos emelkedés.
Szerinte a 2028-ra várt 400 ezer forintos minimálbér elérhető, ehhez évente átlagosan 12 százalékos emelésre van szükség.
Simán el tudom képzelni, hogy ez úgy jön ki, hogy 10-12-14 százalékos emelés lesz a következő három évben. A mostani GDP-adat fényében is ez tűnik kivitelezhetőnek. Ez a vállalatok számára is kihívást jelent, de muszáj a hatékonyságukat emelni
– értékelt a Világgazdaság összefoglalója szerint.
Jelezte, átmenetileg cél a fogyasztás felpörgetése, ez azonban hosszú távon nem megoldás.
The post Nagy Márton: A német gazdaság válsága maga alá teperte a magyar gazdaságot first appeared on 24.hu.