Ne halogassuk tovább, legyünk aktívak!

Idős férfi a szobában tévénézés közben szobabiciklizik.

Idős férfi a szobában tévénézés közben szobabiciklizik.

Az emberek jelentős hányada Újévkor határozza el, hogy változtat az életmódján. Mások akkor, amikor kapnak egy olyan diagnózist, amelyet nem szerettek volna kapni. És van az embereknek egy nagy hányada, amely folyton csak halogat. Mindig majd másnap, holnap szeretnének változtatni az életmódjukon. De nem mindig az adott személy „hibáztatható” ezért a halogatásért, hiszen sok embernek olyan pörgős az élete vagy olyan életet él, olyan a munkája, hogy csak nagyon nehezen megvalósítható a változtatás.

De nem is kell egyszerre nagy lépéseket megtenni. Kezdjük csak kicsiben az életmódváltást. Szerezzünk be egy szobakerékpárt, és biciklizzünk egy hónapig csak napi 5-10 percet, majd emeljük a napi adagot. Vagy menjünk el gyalogolni, majd ezt felválthatják a hosszabb séták és aztán a futás. Sokan ott rontják el, hogy azonnali és drasztikus változtatást szeretnének. Persze valakinek ez válik be, de a legtöbb embernek csakis a fokozatosság elve hozza meg az átütő eredményeket, sikereket. De mit és hogyan változtassunk az életünkben? Ebben próbálunk az olvasónak segítséget nyújtani.

A hosszabb ideig tartó ülés sok egészségügyi kockázatot rejt magában. Azonban ha mindennap mozgunk is, akkor ez fokozza a vér áramlását, és hosszútávon számos egészségi állapot kockázatait csökkenti.

Az inaktivitás sok ember esetében főleg munka közben jelent problémát. Azonban ha néha felállunk az íróasztal mellől, akkor ez segít az elme tisztításában és a termelékenység javításában. Ha csak tehetjük, fél óránként álljunk fel az asztaltól, és tartsunk szünetet.

Értekezleteken ne üljünk, hanem álljunk. Használjuk a lift helyett a lépcsőzést, hiszen már ez is jót tesz a vérkeringésnek. Ebédszünetben – ha magunkkal vittük az ebédet – ne üljünk, hanem például sétáljunk a parkban. De ha ez nem megoldható, akkor ebédet követően sétáljunk legalább 5 percet.

Nagyon csábító lehet, hogyha egy hosszú munkanapon hazaérünk, akkor leüljünk a kanapéra, és tévét nézzünk testmozgás helyett. Azonban azt tudnunk kell, hogy sokkal fáradtabbnak érezhetjük magunkat, és ez tovább növeli az inaktivitás miatt felhalmozódó negatív hatásokat. Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem pihenhetünk, de próbáljunk meg otthon is kicsit aktívabbnak lenni, hiszen ha egész nap csak ülünk, akkor sok betegség leselkedhet ránk. Azzal is sokat tehetünk önmagunkért, ha beszerzünk egy szobakerékpárt, és közben tévézhetünk, olvashatunk és zenét is hallgathatunk. Ezzel kicsit kompenzálni tudjuk a napi inaktivitás negatív hatásait.

Utazás során is aktívak maradhatunk, ha rendszeresen tartunk szüneteket, és alaposan átmozgatjuk a végtagjainkat. Ha a lakásunkhoz közel van dolgunk, akkor ne autóval, hanem gyalog menjünk. De legalább a lehető legmesszebb parkoljunk le, hiszen így legalább mozgunk, gyalogolunk is a nap folyamán, és nem egész nap csak az autóban ülünk.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed