Fájdalom, rosszullét esetén csak arra vágyunk, hogy megszűnjenek a kellemetlen tünetek. Ha gyógyszert veszünk be a panaszok ellen, már csak ki kell várnunk, hogy tegye a dolgát a hatóanyag. De mennyit kell várni? Lehet-e gyorsítani, hogy hasson a tabletta? Ezekre a kérdésekre adta meg a választ a Hóvége.
A testhelyzet számít
A Johns Hopkins Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint testhelyzetünk jelentős szerepet játszik ebben – egy rosszul megválasztott pozíció akár egy órával is késleltetheti a hatást.
A gyógyszerek többsége a gyomorból a bélbe kerülve kezd hatni. Minél hamarabb érik el a gyomor alsó részét, annál gyorsabban indul a felszívódásuk a nyombélben, amely a vékonybél első szakasza. Ennek elősegítésére a testhelyzetünkre is figyelni kell.
A kutatók négy testhelyzetet vizsgáltak, és kiderült, hogy a jobb oldalon fekvés a leghatékonyabb. Ebben a pozícióban a gyógyszerek gyorsan elérik a gyomor mélyebb részeit, így 2,3-szor gyorsabban oldódnak fel, mint például egyenes testtartás esetén. A legkevésbé hatékony testhelyzet a bal oldalon fekvés, amely akár 100 percig is késleltetheti a hatást.
Az idősek, ágyhoz kötött betegek és a hosszabb ideig ülő helyzetben lévők számára különösen fontos lehet, hogy milyen pozíciót választanak. A második legjobb megoldás az egyenes testtartás – legyen szó fekvésről vagy állásról, mindkettő hasonlóan hatékony.
Egyéb szempontok a gyógyszerek szedésénél
Nemcsak a testhelyzet számít, hanem az is, hogy milyen állapotban van a gyógyszer. Egyes tabletták fényre vagy párára érzékenyek, ezért mindig az eredeti csomagolásban kell őket tartani. Fontos, hogy bizonyos típusú gyógyszereket – például a retard hatóanyagleadásúakat vagy a bevonatos drazsékat – soha ne törjük ketté. Ezek speciális módon, a bél adott szakaszán szívódnak fel, és a védőbevonatnak köszönhetően hatékonyak. Ha eltörjük őket, mellékhatások léphetnek fel, vagy akár túladagolás is előfordulhat.
The post Ne várj órákat a hatásra: így vedd be a fájdalomcsillapítót first appeared on Sokszínű vidék.