Neandervölgyiekhez köthető tárgyakat találtak Kínában

Egy új tanulmány alapján olyan kőeszközöket tártak fel Kínában, amelyeknek technológiáját eddig európai neandervölgyiekhez kötötték – számol be a The Independent. A felfedezés átírhatja a kelet-ázsiai emberi evolúcióról kialakított képet.

A quinai ipar tárgyait korábban több Európai lelőhelyen is megtalálták, Kelet-Ázsiában azonban ez idáig nem. Ezen eszközkészítési technika a 300-30 ezer évvel ezelőtti középső őskőkorszakra volt jellemző, az időszakról úgy tartják, hogy Európában és Afrikában a dinamikus fejlődés periódusa volt, Kelet-Ázsiában ugyanakkor inkább statikusam telt.

A középső paleolitikumra tehető a Homo sapiens, valamint a közeli rokonfajok, így a gyenyiszovaiak és a neandervölgyiek megjelenése. A most leírt leletek nagyjából 50-60 ezer évesek, és az, hogy a quinai iparhoz kapcsolódnak, megkérdőjelezik a korábbi elméleteket.

Ben Marwick, a Washingtoni Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a felfedezés felborítja a korabeli régióról alkotott elképzeléseket.

Eredményeik felvetik a kérdést: vajon mi mindent érhettek el az időszakban az emberek, amiről eddig nem tudtak a kutatók.

A kínai Longtan lelőhelyen többek között egy olyan vastag, aszimmetrikus, széles és éles kaparó került elő, amely egyértelműen a használat és újraélezés nyomait mutatja. A szerszámmal csontokat, agancsokat vagy fát dolgozhattak fel.

Azt egyelőre nem tudni, hogy az európai neandervölgyiekhez kötött tárgyak miként lehettek jelen Kelet-Ázsiában. Elképzelhető, hogy a technológiát nyugatról érkező csoportok hozták magukkal, de az sem kizárható, hogy közvetlen kapcsolat nélkül, függetlenül fejlődött ki.

A szakértők úgy gondolják, ha sikerülne emberi maradványokat találni a környéken, az segíthetne megérteni a helyzetet. Mint Marwick kiemelte: Kelet-Ázsiában neandervölgyieket még nem fedeztek fel, így gyenyiszovai populáció vagy egy másik, még ismeretlen vonal is szóba jöhet.

The post Neandervölgyiekhez köthető tárgyakat találtak Kínában first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed