A komodói varánusznak ugyan nem túl jó a híre, de kétségtelen, hogy brutális megjelenése sokak érdeklődését felkelti. Az óriás, akár 80 kilós varánusz vadászik is és dögöt is eszik, azonban mindkettőhöz szükséges, hogy le tudja szaggatni a húst a zsákmányáról.
Fogai kissé ívelt alakúak és recések, igen hasonlóak ahhoz, amilyenekkel a ragadozó dinoszauruszok is haraptak sok millió éve. Épp ezért e fogak vizsgálata a szakemberek szerint arra is utal, hogy a ragadozó dinók miként használták és tartották élesen fogaikat.
A londoni King’s College kutatói vezette csoport ennek okán nemrégiben tüzetes vizsgálatoknak vetette alá az óriásgyík fogait. Az állat rengeteg különféle zsákmányt fogyaszt a kisebb madaraktól a hatalmas bivalyokig, és ezeket széttépi, letépi róluk a húst.
Az már korábban kiderült, hogy számos hüllő fogát erősíti vas, a Nature Ecology & Evolution folyóiratban közzé tett vizsgálatok alapján a komodói varánusz fogainak élén koncentrálódik az anyag, és még kissé vöröses árnyalatú is a fog éle. A krokodilok és más varánuszok fogában annyival kevesebb a vas, hogy azokon nem nagyon látszik meg így a jelenléte.
A vizsgálatokhoz múzeumban őrzött komodói varánusz koponyákat kerítettek, majd kémiai és mikroszkópos vizsgálatokkal feltárták, hogy a fogak kissé recés élén koncentrálódik a vas. Ez a védőréteg segíti elő, hogy a fogak élesek maradjanak és bármikor használni tudja őket az állat. A húsevő dinók és a komodói varánusz fogai közti hasonlóságok a kutatók szerint segítséget nyújthatnak abban, hogy kitaláljuk, miként táplálkozhattak e dinoszauruszok.
Egyelőre ugyanakkor nem áll rendelkezésre olyan technológia, amellyel a dinókövületek fogait lehetne megvizsgálni és kideríteni, volt-e vas bennük. Emellett feltételezhető, hogy a kövületté válás során olyan átalakulások is zajlanak, amelyek miatt eltűnnek a vas maradványai.
Azonban próbálnak még a kutatók a komodói varánuszok fogain további jeleket keresni, olyanokat, amelyeket a fosszilizálódás nem alakít át, hátha sikerül majd a dinók fogainak esetleges vas védelmére rábukkanni.
The post Nem az időnek, hanem a komodói varánusznak van vasfoga first appeared on National Geographic.