Minden adat arról árulkodik, hogy nőtt a hazai drogfogyasztás 2019 és 2023 között – derül ki az Országos Lakossági Adatfelvétel az Addiktológiai Problémákról (OLAAP) című kutatásból, amelyet négyévente készítenek el, s a legutóbbi felmérés eredményeit a múlt év végén mutatták be. A felnőtt, 18-64 éves lakosság körében készített kutatás vezetője, a terület elismert szakértője, Paksi Borbála a Népszavának úgy fogalmazott: az elmúlt négy évben növekedett a kábítószer fogyasztás.
7,9-ről 11,1 százalékra ugrott azok aránya, akik életükben fogyasztottak már valamilyen tiltott drogot. 2-ről 3 százalékra nőtt azok aránya, akik azt mondták, az elmúlt évben, azaz a közelmúltban fogyasztottak drogot. Romlottak az úgynevezett aktuális fogyasztási adatok is: 1,2-ről 2 százalékra nőtt az azok aránya, akik arról számoltak be, hogy az elmúlt hónapban használtak valamilyen szert
– összegzett Paksi Borbála. Mindez azért fontos, mert a felnőtt lakosságban 2007 óta nem mértek növekedést.
A Népszava arról is írt, hogy a kábítószerek preferencia sorrendje is némileg változott.
Továbbra is marihuánát fogyasztanak a legtöbben, sőt a 2019-es adatokhoz képest 2023-ra szignifikánsan nőtt azok aránya, akik fogyasztották már ezt a szert.
Ugyanakkor az ecstasyt megelőzték a szintetikus kannabinoidok – többek között a herbál, a biofű, a varázsdohány.
A kokain és heroin elterjedtsége tendencia jelleggel csökkent.
Paksi szerint a „drogfogyasztók minden mérés szerint a legelutasítottabb társadalmi csoportba tartoznak, ezért a válaszadók titkolni próbálják, hogy kipróbáltak vagy fogyasztanak kábítószert. Így viszont a hagyományos módon nagyon nehéz mérni a fogyasztás elterjedését. Magyarországon 2015-2019-ben azt hittük a drogfogyasztók társadalmi kirekesztettsége (a szomszédsági viszonyt elutasítók aránya) 84 százaléknál elérte a plafont, de az utóbbi 4 évben tendencia jelleggel a kábítószerhasználók elutasítottsága tovább növekedett, ma már 86,3 százalék.”
The post Nőtt a drogfogyasztás Magyarországon, egyre többen használnak szintetikus anyagokat first appeared on 24.hu.