Nyugtalanláb-szindróma – milyen megoldások vannak?

A nyugtalanláb-szindróma nem más, mint a láb önkéntelen mozgása. Ez általában nyugalmi állapotban következik be, például olvasás vagy alvás közben, vagyis amikor nyugalomba kerül a test és megpróbálunk relaxálni, pihenni. Ez a betegség azonban rontja, zavarja az alvást, ami negatívan hat az életminőségre. A nyugtalanláb-szindrómának nincs gyógymódja. Azonban a neurológiai és az egyéb tüneteket – rángatózás, bizsergés, fájdalom a lábban – mindenképpen kezelni szükséges. Létezik néhány módszer, amely sokat segíthet a nyugtalanláb-szindróma tüneteinek csökkentésében. Ezek közül mutatunk be most néhányat.

Sok olyan életmódbeli tipp és trükk létezik, amelyekkel csökkenthetők a nyugtalanláb-szindróma kellemetlen tünetei, ilyen például a napi rutin kialakítása. A legfontosabb, hogy ez a rutin a reggeli ébredéshez és az esti lefekvéshez is kötődjön. Ez a rendszeresség ugyanis nyugtatólag hat a betegségben szenvedő egyénre, amivel sokat javulhat az állapota.

A koffein, az alkohol és a dohány stimulálja az idegrendszert, ez pedig súlyosbítja a nyugtalanláb-szindróma tüneteit. Legfőképpen este lefekvés előtt szükséges tartózkodni ezektől a stimulánsoktól.

A jóga, a gyaloglás és az aerob gyakorlatok nemcsak nagyszerűen karban tartják a testet, de a nyugtalanláb-szindróma tüneteit is nagyon hatékonyan enyhíteni tudják.

Vannak olyan gyógyszerek, amelyek melléhatásaként jelentkezik a nyugtalanláb-szindróma. Ha esetünkben is így van, beszéljünk a kezelőorvosunkkal, aki bizonyára segít majd nekünk a probléma orvoslásában.

Az esti órákban alkalmazhatunk egy meleg vizes fürdőzést, de nagyon hatékony lehet a láb hideg vagy meleg kompressziója, a mélylégzés-technika, az olvasás, a meditáció, azaz minden olyan tevékenység, amely lenyugtatja az elmét, csökkentve ezzel a szorongást, hiszen sok esetben a stressz, a szorongás az oka a nyugtalanláb-szindróma kialakulásának.

A láb masszírozása is sokat enyhíthet a nyugtalanláb-szindróma tünetein, illetve az izmok nyújtása is ajánlatos, mivel ez javítja a lábakban a vérkeringést.

Az étkezésünkön is módosíthatunk. Ha elkerüljük a gluténtartalmú táplálékokat, akkor ezzel csökkenthetjük azt az autoimmun választ a szervezetben, amely esetlegesen elindította ezt a folyamatot. A szervezetnek emellett kiegyensúlyozott tápanyagbevitelre van szüksége a test normális működéséhez.

Számos vitamin- és ásványianyag-hiány is kapcsolódik a nyugtalanláb-szindrómához. A nyugtalanláb-szindróma egyik jól ismert oka nem más, mint a vashiány. Ezt egy laborvizsgálattal könnyedén kideríthetjük, illetve vaskiegészítő fogyasztásával meg is szüntethetők a tünetek.

A legújabb kutatási eredmények szerint a nyugtalanláb-szindróma tünetei súlyosbodnak azok körében, akik D-vitamin-hiányban szenvednek.

A foláthiányt is összefüggésbe hozták a betegség kialakulásával és a tünetek felerősödésével. Ha a folátszint alacsony, akkor általában a B12-vitamin-szint is, így érdemes B-komplex vitaminokat fogyasztani.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed