Ő volt Észak-Korea első diktátora

Kim Ir Szen, az észak-koreai diktatúra kiépítője, Kim Dzsongun nagyapja 113 éve, 1912. április 15-én született. A későbbi diktátor már tizenévesen kommunista nézeteket vallott, fiatalkorát nagyrészt fegyveres harcok résztvevőjeként töltötte – derül ki a Múlt-kor cikkéből.

Kim Kínában nőtt fel, szülei ugyanis a japán megszállók elől oda menekültek Koreából. Mindössze 17 éves volt, amikor „felforgató tevékenység” miatt letartóztatták, szabadulása után japánellenes gerillacsoportokban harcolt. 1931-ben lett a Kínai Kommunista Párt tagja, és egy jobbára koreaiakból álló partizánegység parancsnoka lett.

Amikor 1941-ben a japánok kiszorították őket Kínából, Kim a Szovjetunióba vonult vissza, ahol a Vörös Hadsereg őrnagyaként folytatta a harcot. A szovjetektől azt a feladatot kapta, hogy szervezze meg az átmeneti kormányt Korea általuk megszállt részén, majd az 1948. szeptember 9-én megalakult a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (Észak-Korea) miniszterelnökévé tették meg.

1950-ben ő robbantotta ki a koreai háborút, miután – Sztálin jóváhagyásával és támogatásával – megtámadta Dél-Koreát. Seregei néhány hónap alatt majdnem az egész országot elfoglalták, de az amerikaiak vezette ENSZ-erők ellentámadása a kínai határig vetette őket vissza. Kim csak a kínai beavatkozásnak köszönhetően maradt hatalmon.

Országában teljhatalmú vezetőnek számított, amelyet kihasználva leszámolt politikai ellenfeleivel és szovjet típusú pártállamot épített ki. Az 1960-as években – kihasználva a kínai–szovjet viszony romlásában a számára rejlő lehetőségeket – fokozatosan függetlenítette magát Moszkvától és Pekingtől, Észak-Koreát pedig az önellátás, a „dzsucse” eszméjének jegyében elszigetelte a világtól.

A Nagy Vezető körül példátlan, még Maóét és Sztálinét is meghaladó személyi kultusz alakult ki. Nevét a könyvekben és lapokban tilos külön sorba írva elválasztani, mindhárom tagját egy sorba kell írni. Már az általános iskolákban külön tanteremben oktatják csak az ő műveit, az épületeken függő fényképei a homlokzat meghatározott részét kell, hogy elfoglalják, szülőháza nemcsak múzeum, hanem zarándokhely is. 1997-ben Észak-Koreában a Gergely-naptár helyett bevezették a dzsucse-időszámítást, amelynek kezdőpontja 1912. április 15., Kim születésnapja, így az idei esztendő a dzsucse 110. éve. Születésnapja és halálának napja nemzeti ünnep.

„A koreai nemzet fényes Napjá”-n, 1994. július 8-án, szívroham következtében halt meg. Elhunytát hároméves országos gyász követte, amely alól a természet sem vonhatta ki magát: hivatalos jelentések szerint halálának első évfordulóján a fák és a virágok másodszor is virágozni kezdtek, szobrai fölött darvak és méhrajok keringtek. Örököse fia, Kim Dzsongil lett, akinek 2011-ben bekövetkezett halála után Kim Ir Szen unokája, Kim Dzsongun vette át az ország vezetését.

Kapcsolódó
Így halt meg Mao, a véreskezű diktátor
Ő teremtette meg a kommunista diktatúrát Kínában.

The post Ő volt Észak-Korea első diktátora first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed