Ókori csillagvizsgáló maradványait fedezték fel az egyiptomi Tell el-Farain nevű lelőhelyen – számol be a Heritage Daily. A Nílus két ága között, a Buto folyótól északra, a Buto-tó partján fekvő romváros egykor Uadzset istennő tiszteletének központja volt.
A régészek 2017 óta folytatnak ásatásokat a helyi templomnál, ahol nemrég egy, az i. e. 6. századra datálható obszervatóriumot tártak fel. Az egyiptomi Turisztikai és Régészeti Minisztérium szerint az építményt vályogtéglából emelték, a helyszínt pedig az égitestek mozgásának megfigyelésére és rögzítésére használták.
Az egyiptomi tudósok igen jártasak voltak az égitestek, együttállások és a holdfázis nyomon követésében.
A megfigyelések többek között a mezőgazdaságot segítették, de a vallási ünnepek meghatározásához is hozzájárultak.
A csillagvizsgáló L alakú, és egy központi csarnok tartozott hozzá, amely a korabeli templomok oszlopos bejárataira emlékeztetett. Egy kőből készült emelvényt is felfedeztek, amelyet vésetek díszítenek, ezek a napfelkelte és napnyugta tájolását ábrázolják az évszakok során. A belső térben a régészek egy ferde, kőből készült napórát találtak.
Ajmán Asmavi, a minisztérium munkatársa szerint az ásatás során számos tárgyi lelet került elő, köztük egy, a XXVI. dinasztia korából származó szobor, egy tömegmérő eszköz, különböző vallási tárgyak, valamint a mindennapi élethez és rituálékhoz kapcsolódó kerámiák. A szakértők szerint az obszervatórium felfedezése új betekintést nyújt az ókori tudományos és vallási gyakorlatokba.
The post Ókori csillagászati obszervatóriumra bukkantak first appeared on National Geographic.