Egy római gladiátor sírjára bukkantak Törökországban – számol be a The Independent. Érdekes módon a nyughelyben 12 ismeretlen személy csontjai feküdtek, a harcos maradványait azonban nem lelték meg.
A felfedezés segíthet jobban megérteni a lelőhely, Epheszosz történetét, amely az ókori Mediterráneum egyik legfontosabb kikötővárosa volt.
A sír egy, a 3. században élt, Euphrates nevű gladiátor számára készült, ám két évszázaddal később 12 férfi és nő kollektív nyughelyeként hasznosították újra.
Sinan Mimaroglu Sinan, a Hatay Mustafa Kemal Egyetem munkatársa szerint a felirat alapján tudják, hogy eredetileg gladiátorsírról volt szó, a szarkofág pedig a 3. századra datálható. A gondos kialakítás és az építéshez felhasznált anyagok miatt feltételezik, hogy a később eltemetett személyek a felsőbb osztály tagjai voltak.
A gladiátorról és életéről keveset tudni, csupán neve maradt fenn. A kutatók jelenleg a szarkofág fedelén lévő véseteket elemzik, hátha azokból többet kideríthetnek.
A temetkezési helyet egyébként később fafedeles bazilikával fedték be, a sírra az 5. században három keresztet, a 8. század környékén pedig fedelet illesztettek. A bazilika alatt márványpadló és vízelvezető rendszer húzódott, de további nyughelyek is voltak a mélyén.
The post Ókori gladiátor sírjára bukkantak first appeared on National Geographic.