Ókori roncstelepre bukkantak

Mintegy 2000 bronzszobor töredékét tárták fel a törökországi Izmirben, az ókori Metropoliszban – számol be a Heritage Daily. A kutatók úgy vélik, hogy a helyszínen úgy funkcionált, mint egy mai roncstelep.

Az ásatást Serdar Aybek, Dokuz Eylül Egyetem munkatársa vezette, a munkálatok során számos civilizáció bizonyítékai kerültek elő. A legkorábbi leletek a késő neolitikumra, a legkésőbbiek az Oszmán Birodalom periódusára datálhatóak.

Metropolisz területén 1990 óta folynak vizsgálatok. A városban az évek során számos monumentális építményre és leletre bukkantak, és egy ókori, roncstelepszerű helyszínt is felfedeztek.

Aybek szerint a szobrokat olvasztáshoz széttörve, ömlesztve rakták le.

Az alkotások között a hellenisztikus és a római korból származó darabok is vannak, a leletek konkrét bizonyítékot szolgáltatnak a szobrok késő ókori gyűjtésére és újrahasznosítására.

A periódusban a mitológiai hiedelmeket egyre inkább elhagyták a monoteista vallások, főként a kereszténység terjedése miatt. Ezzel együtt a korábbi mitológiához kapcsolódó szobrokat szétszedték, majd újrahasznosították, jelentős részükből pénzt vertek.

A töredezett szobrokon kívül a régészek szögletes bronzlemezeket is felfedeztek, amelyeket valószínűleg szoboröntéshez és javításhoz használtak. Ez arra utal, hogy fénykorában Metropolisz szoborgyártó központ lehetett.

The post Ókori roncstelepre bukkantak first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed