Római kori, agyagból készült színházjegyet találtak az északnyugat-törökországi Prusias Ad Hypium ókori városában végzett ásatásokon – számol be az Arkeonews. A lelőhelyen egy Venust-figurát és egy thyrsus nevű, indás botot formázó szobrocskát is felfedeztek.
A Fekete-tenger közelében fekvő Prusias ad Hypiumot korábban Hüpiosz és Kierosz néven is ismerték, majd I. Prusziasz bithüniai király tiszteletére nevezték át. Az építészetileg eleve lenyűgöző város utóbb római fennhatóság alá került, ami tovább gyorsította virágzását. A lelőhelyen többek közt vízvezetékek, egy római kori híd és egy színház maradt fenn.
A mintegy 100 méter hosszú és 74 méter átmérőjű, félköríves építmény oroszlánkarmokkal díszített lépcsői, boltíves folyosói és színpada még ma is ép. Az i. e. 3. századra datálható színház számos földrengést átvészelt.
A környéken öt évvel ezelőtt kezdődtek ásatások Düzce önkormányzatának támogatásával, a munka minden évben 12 hónapon át, megszakítás nélkül folyik. Faruk Özlü polgármester szerint a színház területének mintegy 80 százalékát már feltárták, és több, országos szinten is jelentős lelet került elő. „Ezeket a felbecsülhetetlen értékű műtárgyakat érintetlen állapotban találtuk meg” – tette hozzá.
A cél az, hogy az épület helyreállítása után egy 10 ezer fő befogadására alkalmas kulturális és művészeti központot alakítsanak ki. Prusias ad Hypium színháza 2025-ben nyílhat meg a nagyközönség előtt.
The post Ókori színházjegyre bukkantak first appeared on National Geographic.