A 11. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) január 25-én indul. A hivatalos versenyprogram részeként mutatják be az Orosz frontkatonák között (Russians at War) című, enyhén szólva megosztó dokumentumfilmet. Ebben a fesztivál leírása alapján Anastasia Trofimova orosz-kanadai rendező (a borítóképen) az orosz hadsereg egy zászlóaljának mindennapjait követi az ukrajnai háborúban. A magyarországi vetítések ellen az Ukrán Intézet is felszólalt, amire a BIDF is reagált állásfoglalásában.
Mi ez a film?
„2023 folyamán, mindenféle hivatalos engedély nélkül, pusztán a gyalogos katonák bizalmát kiérdemelve együtt halad velük a kelet-ukrajnai fronton keresztül. Amit Anastasia feltár, az messze távol áll a kelet vagy a nyugat által kommunikált igazságtól:
egy háború, amely tönkreteszi a családi és történelmi kapcsolatokat, egy háború, amelyben az orosz katonák tökéletesen kiábrándultak, és gyakran azért küzdenek, hogy egyáltalán megértsék, miért is harcolnak”
– áll az Orosz frontkatonák között BIDF-es leírásban. A film előzetese itt.
Trofimova 2020-ig az orosz állami tévécsatorna, a Russia Today dokumentumfilmes leánycsatornájánál dolgozott, de már a háború előtt kilépett onnan, írja a Washington Post. A BIDF oldalán azt írják, forgatott már nemcsak Kelet-Európában, de a Közel-Keleten és Afrikában is. Az elmúlt évben fixerként és fordítóként dolgozott a New York Times, a Magnum Photos és a Washington Post újságoknak, továbbá a Kanadai Műsorszolgáltató Vállalat (CBC) moszkvai producere volt, és több nemzetközi dokumentumfilm-projektben működött közre Oroszországban helyszíni producerként.
Vita
A helyi és nemzetközi ukrán közösségekben, illetve azokon túl és a nemzetközi sajtóban is vannak kritikák, melyek „orosz propagandának” tartják a filmet, ami empatizál a bemutatott katonákkal. Visszatérő kritika, hogy Trofimova nem kontextualizálja kellően a háborút, hogy a „háború ködének” narratíváját használja a rendező, ami a kritikák szerint kártékony, hiszen így nincs kimondva, hogy az oroszok háborús bűnöket követnek el.
Ezzel szemben egyes sajtótermékek beszámolói szerint a film pont, hogy „pacifista” üzenettel bír, és ritka betekintést nyújt az orosz katonák mindennapjaiba. Beszámolók szerint a filmben szereplő katonák kiábrándulnak a putyini hatalomból, értelmetlennek tartják a háborút. Trofimova a premier óta többször is elmondta, hogy szerinte általában azok titulálják propagandának a filmet, akik még nem is látták azt.
Tavalyi bemutása óta a film rendre nagy port kavar a nemzetközi filmfesztiválokon. Velencében még sikerült bemutatni a filmet, de Torontóban már fenyegetésekre és biztonsági okokra hivatkozva levették a hivatalos programról a fesztivál szervezői. Végül a fesztivál hivatalos időtartamán kívül, de megtartották a bemutatót, mondván, platformként nem állhatnak el az Orosz frontkatonák között vetítésétől.
Az Ukrán Intézet tiltakozása
Így jutottunk el a BIDF-hez, ahol szintén várható volt, hogy nem marad szó nélkül a film műsorra tűzése. A kormányközeli Index – egyoldalúan, a BIDF megszólaltatása nélkül – számolt be „Orosz propagandafilmet mutatnak be Budapesten, Ukrajna és a magyarországi ukránok tiltakoznak” című hírében az ukrán külügyminisztériumhoz tartozó Ukrán Intézet közleményéről, valamint Grexa Liliána (ukrán nemzetiségi parlamenti szószóló) tiltakozásairól.
Az Index az Ukrán Intézettől többek között azt hivatkozza: „A nemzetközi filmművészetben a sokszínűség és a méltányos képviselet tiszteletben tartása mellett kérjük, hogy függesszék fel a film ezen és minden további vetítését. Az Orosz frontkatonák között szándékosan eltorzítja az Ukrajna ellen folyó orosz háború valóságát, ezáltal félrevezeti a nézőket és az orosz propaganda narratíváit népszerűsíti.”
Az intézmény szerint a film „tisztára mossa” a „kis, hétköznapi emberekként” ábrázolt orosz katonákat, figyelmen kívül hagyja az általuk elkövetett atrocitásokat. Szerintük a háborús bűnök kimondásának hiánya, az orosz „hősök” tetteinek kritikai mérlegelésének hiánya teszi propagandába a filmet.
Másik vádjuk a filmmel szemben, hogy nemzetközi jogot sértett, amiért Trofimova az oroszok által megszállt ukrajnai területre látogatott a forgatás alatt, és erre nem kért engedélyt az ukrán hatóságoktól.
„Tekintettel a rendkívül korlátozott belépésre, nehéz elhinni, hogy az orosz hadsereg vagy kormány nem segítette elő a frontvonalra való utazását. Ez aláássa a dokumentumfilm hitelességét, és komoly kérdéseket vet fel a szándékával kapcsolatban. A film bármilyen vetítése tehát a fesztiválokat bűnrészessé teszi ebben a törvénytelen akcióban”
– írja az intézet közleménye.
Összességében az Ukrán Intézet a BIDF-et arra kéri, hogy kövessék más fesztiválok példáját, és „vegyék ki a filmet a programból“, mivel „a fesztiválok nem használhatók az orosz propaganda népszerűsítésének platformjaként”.
A BIDF állásfoglalása
A BIDF a Forbes.hu-nak is megküldte tájékoztatását a filmről, Sós Ágnes fesztiváligazgató aláírásával. A szöveg, amivel az Ukrán Intézetnek reagálnak, a feszivál Facebook-oldalán is megtalálható.
Ebben többek mellett megírják, hogy a fesztivál már a háború kirobbanása óta „elítéli az orosz agressziót, nyíltan kiáll Ukrajna területi integritásának elismerése és annak védelme mellett”, és hogy erőn felül dolgoznak az ukránok ügyéért, a feléjük irányuló figyelem biztosításáért, és hogy hidat teremtsenek a torzított információs térben.
Filmjeivel a BIDF „egy morális – országhatárokon, népcsoportokon átívelő, politikától és negatív külső tényezőktől mentes – platformként (bázispontként) igyekszik szolgálni”, írják.
„A BIDF világos értékrendet közvetít, és pont ezen Európai Uniós értékrend tiszteletben tartása miatt nem teheti meg, hogy egy filmet (jelen esetben a szóban forgó kanadai-francia produkciót) programjából kizárjon, amiatt, mert az tartalmilag vitatható pontokat tartalmaz.”
A BIDF szerint a tőlük független bíráló- és szakértőbizottság „egyhangúan döntött a film programba vétele és bent tartása mellett, annak háborúellenes szerepvállalása (amely sok esetben propagandisztikus mélységekig süllyed) miatt”. Szerintük a putyini hatalom pont azt az „európai értékrendet” próbálja megsemmisíteni, miszerint a film is egy „mozaikkocka”, és hogy „a fesztivál látogatói képesek a maguk helyén értékelni, és nem a háborúról alkotott egyedüli igazságnak tekinteni”.
Állásfoglalásában a BIDF kifejti még, hogy mi szerintük egy fesztivál szerepe: a háborúk, a politikai játszmák, a dezinformáció korában szerintük „a művészet és kultúra egy olyan bástya, ahol az emberi sorsok és érzések, öröm és fájdalom biztonságos közegben kerülhetnek bemutatásra, kimondásra és megvitatásra”.
A BIDF ugyanakkor azt is belátja, hogy „e cél és szerepvállalás olyan környezetben valósulhat csak meg, ahol a nézőknek lehetősége van kontextusában értelmezni a filmet”. Emiatt úgy döntöttek, hogy az Orosz frontkatonák között vetítései a BIDF csapatának állásfoglalásával indulnak, a vetítés utáni közönségtalálkozókat pedig „független és nyitott szakértők jelenlétével” bonyolítják le.
A BIDF tervezett állásfoglalása az Orosz frontkatonák között című film vetítései előtti
Az említett felvezető állásfoglalás így szól: „A BIDF teljes rendezőstábja egybehangzóan elutasítja Oroszország és a putyini rezsim Ukrajna lerohanására és területeinek jogtalan annexálására tett minden próbálkozását. Az orosz hadsereg több mint 140 000 igazolt esetben követett el háborús és emberiség ellenes bűncselekményeket, valamint a Hágai Emberjogi Bíróság (ICJ) népirtás vádjában indított vizsgálatot Oroszország ellen. A következő film egy szélsőséges helyzetben forgatott, ebből fakadóan a valóság kizárólag bizonyos részleteibe betekintést engedő, és a kiegyensúlyozott adatközlés kritériumainak NEM megfelelő alkotás.”
Disclaimer: a cikk szerzője az idei BIDF egyik Civil Nagykövete, a felkérés részeként A fiú és az arany köpeny című dokumentumfilmet képviseli. A szóban forgó filmet egyelőre nem látta, de betekintést már kért rá, később tervezünk vele foglalkozni.
The post Orosz botrányfilm érkezik Budapestre: az ukrán külügy tiltakozik, a fesztivál kitart a vetítés mellett appeared first on Forbes.hu.