A mediterrán eredetű leander az egyik legnépszerűbb dísznövény a hazai hobbikertészek körében. Számos alkalommal írtunk már ápolásáról, fagyérzékenységéről, szakszerű gondozásáról.
Grasics József a Baranya vármegyei Szigetváron él, közel ötven éve kertészkedik a portán. A telek területe tekintélyt parancsoló, mintegy 5500 négyzetméter. Józsefnek felsőfokú mezőgazdasági végzettsége van, így nem meglepő, hogy ennyire rajong a leanderekért.

A szigetvári telek három részre tagolódik. Az udvar leanderekkel és egyéb dísznövényekkel van tele, a nagysága 1250 négyzetméter. Van egy 500 négyzetméteres veteményeskert, melyben a zöldségnövényeken kívül csemegeszőlő, áfonya, mézbogyó, josta, néhány kisebb gyümölcsfa virít. A fennmaradó terület egy pompás gyümölcsös, itt 120 fa található, alma, körte, kajszibarack, őszibarack, szilva, cseresznye és meggy.
Hány tő leander van a kertben?
Jelenleg 100 tő törzses leandert tettem ki, és még körülbelül 150 darab fiatal magonc kerül kialakításra, melyeket magam szaporítottam. Egész életemben kertészkedtem és ezt csináltam, nagyon szeretek velük foglalkozni.

Miért vannak a leanderek cserepestől beásva a földbe?
A leanderek cserepestől a talajba vannak süllyesztve, ez meggátolja, hogy a szél felborítsa őket. Az edények alatt egy fólia meggátolja a víz talajba szökését, nyáron a nagy melegben pedig nem tud túlmelegedni a növény. Így, mivel könnyen mozgathatók, a tavaszi fagyok esetén behordom őket a tárolóba. A fagyástól való védelem és a szakszerű növényvédelem mellett a megfelelő mennyiségű víz és tápanyag biztosítása a legfontosabb a számukra.





7 fotó
Miért neveli fává a leandereket? Mi az előnye ennek a formának?
Ezt a döntést az életkorom miatt hoztam meg. A nagyméretű edények mozgatása már megterhelő volt számomra, ezért négy éve kezdtem el a törzses növények kialakítását, mely az idei évben befejeződik. Immár 72 éves vagyok és az 50-60 kilós edényeket nem akarom (és nem is tudom) emelgetni, ezért 5-6 éve elkezdtem átalakítani az állományt. Ráadásul nagyon mutatós, arra kell ügyelni, hogy nem szabad engedni, hogy felkopaszodjon. Nagyjából 100-130-as átmérőjű gömb alakú koronát lehet nevelni a növénynek.

Hogyan kell metszeni a leandert?
Az a mondás járja, hogy nem szabad metszeni, csak ha beteg vagy felkopaszodik, de ez nem igaz. Van, amikor elfagy, olyankor vissza kell metszeni, és vannak olyan időszakok, amikor az edény miatt célszerű visszavágni, ha nem akarjuk az edény méretét tovább növelni.
Az alakító metszést mindig augusztus végén végzem, egészen visszavágom a 3 levélörv fölött a növényt. Ez a metszés 2-2,5 -szer annyi hajtást eredményez, szépen besűrűsödik tőle. Az őszi metszéstől tavasszal már korábban, nálunk májusban elkezdenek virágozni a leanderek.
A bokros leandereket ősszel szoktam visszaigazítani, igaz, ebből már csak 10 darab van az utcán. Sokan tavasszal metszenek, de ennek az a hátránya, hogy jóval később, csak augusztusban kezd virágozni a növény, és sok virág be fog halni.

Mitől lesznek ilyen szépek a leanderek? Mi a titka a növények gondozásának?
A leandereknél az egyik legfontosabb, hogy egészségesen kell tartani őket. Jó minőségű szereket használjunk, ezektől a vegyszerektől nem kell félni. Követni kell a használati útmutatóban leírtakat, mire és mikor, hogyan, hányszor permetezzünk. Én rendszeresen permetezem, ősszel felszívódó szerekkel és kontakt szerekkel lemosom gombára, atkára és tetűre a leandereket.
Tavasszal ugyanezt fordítva: először lemosom őket, utána kapják a felszívó permetezést. Év közben szükség szerint érdemes permetezni, de nálam ez nem igazán szükséges.





9 fotó
Mit kell tudni a teleltetésről és a tavaszi kihordásról?
Nálunk az általam erre a célra kialakított, szigetelt épületben történik a teleltetésük. Ez egy szuper épület, amit állandóan szellőztetek.
A növények kihordásáról csak annyit, hogy a leander „szeretne kimenni” már márciusban. Évről évre tavasszal kétszer-háromszor is kirakom a növényeket, majd a fagyos reggelek előtt behordom őket pár óra alatt.
A május eleji fagyok is nagyon nagy kárt tudnak okozni, mert ilyenkor a növekedés már megindult. Már a mínusz 1-2 fokos fagy is tönkre teheti az egész virágzást. Ha a hajtáscsúcs elfagy, el fog ágazni a leander, és csak ősszel hoz virágot. Ha kint vannak az udvaron, akkor a májusi fagy esetén mindenképpen takarni kell a növényeket.
Leanderfákról már korábban ís írtunk, egy mohácsi csodakert ékességei a színpompás növények. Ebben a cikkben a Magyar Leander és Mediterrán Kertbarát Egyesület tanácsait osztottuk meg a leander tavaszi gondozásával kapcsolatban. Nem szabad pánikba esni, ha tetvesedik a leander, így lehet megelőzni a levéltetvek megjelenését.
The post Országosan is párját ritkítja a szigetvári leanderliget first appeared on Sokszínű vidék.

