Ősi becsapódási krátert rejt ez a hegy

Egy friss tanulmányban azt a becsapódási krátert elemzik, amelyet idén fedeztek fel Kínában – írja a Live Science. Az ősi Hailini-kráter különlegessége, hogy egy hegyoldalban fekszik.

Ming Csen, a kínai Nagynyomású Tudományos és Technológiai Fejlett Kutatási Központ munkatársa és kollégái most arra jutottak, hogy a formáció kialakulása egy nukleáris robbanáshoz mérhető esemény volt. Az 1360 méter átmérőjű és 183 méter mély krátert egészen a közelmúltig nem észlelték, mivel üledékkel van feltöltve. A képződmény pontos kora kérdéses, Csenék szerint mindenesetre az ütközés az elmúlt 20 millió évben történhetett, amikor az érintett, Csangpaj hegység nevű hegység kiemelkedett.

A Hailini-kráter a negyedik megerősített becsapódási kráter Kínában, egyben a világon az első ilyen formáció, amely egy hegygerincen helyezkedik el. Korábban szintén Kínában írták le az első hegytetőn fekvő becsapódási mélyedést.

A Hailini-kráter szokatlanul ovális alakja az alatta lévő terep sajátosságaiból ered. Az objektum egy lejtős gerincet ért el, emiatt a gerincre merőlegesen mérve viszonylag kicsi, 1150 méteres a képződmény átmérője.

A kráter 900 méterrel a tengerszint felett helyezkedik el, keleti peremének egy része meg nem határozott geológiai folyamatok miatt hiányzik, többi oldala viszont ép. A mélyedésben az üledékek és kőzettöredékek mellett egy ősi tó nyomai is megtalálhatóak, a víztömeg a keleti perem beomlása után tűnt el.

A Hailini-kráter és más kráterek felfedezése Kínában azt jelzi, hogy ilyen méretű meteoritbecsapódások a jövőben ismét előfordulhatnak a Földön

– mondta Csen. A szakértők azt tervezik, hogy a jövőben fúrást végeznek a helyszínen, hogy jobban megértsék annak szerkezetét és történetét.

The post Ősi becsapódási krátert rejt ez a hegy first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed