Ősi királyé lehetett a híres Sutton Hoo-i sisak

Az úgynevezett Sutton Hoo-i sisak az angolszász kor egyik legszebb és legismertebb lelete, a díszes fémtárgy valamikor 600 és 625 között készült – eleveníti fel a Live Science. Az 1939-ben feltárt sisak darabokban került elő egy hajósírból, a műtárgyat ma a British Museumban őrzik, és Nagy-Britannia egyik legfőbb régészeti kincsének számít.

A szakértők úgy vélik, hogy a tárgy eredetileg Rædwald kelet-angliai királyé volt. A rekonstruált, igen komplex sisak elsősorban vas- és rézötvözetből készült, de ezüstöt, aranyat, ónt, zománcot és gránátot is tartalmaz. A lelet közel 32 centiméter magas, és eredetileg 2,5 kilogrammot nyomhatott.

A sisak legszembetűnőbb vonásai az arci részen láthatóak, az egykori mester a szemöldököt és a bajszot is gyönyörűen kidolgozta.

Az állatmotívumok és a Sutton Hoo-ban talált egyéb leletek alapján a kutatók a lelőhelyet a Beowulf című, Angliát a skandináv világgal összekötő óangol eposzhoz kapcsolták. Maga a nyughely skandináv stílusú, de a mai Franciaország területéről, a nyugat-angliai kelták térségéből és a Bizánci Birodalomból származó tárgyakat is tartalmazott. A feltételezések szerint egyes gránátok Indiából vagy Srí Lankáról érkezhettek a régióba.

Az angolszászok az 5. és a 11. század között uralták Angliát. A népcsoportról viszonylag keveset tudni, mivel a vikingek számos olyan templomukat elpusztították, ahol feljegyzéseiket őrizték, a Sutton Hoo-i sisak és más leletek ugyanakkor azt igazolják, hogy a periódus nem a sötét középkor, hanem egy igen élénk és sokszínű időszak volt.

The post Ősi királyé lehetett a híres Sutton Hoo-i sisak first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed