Az Equilor Wealth Office olyan diverzifikációt és olyan összetett befektetési stratégiákat kínál ügyfeleinek, amelyek máshol nem igazán érhetők el a magyar piacon.
Bárki, akinek van befektetni való vagyona, biztosan hallott már diverzifikációról. A Magyarországon elsőként elindult wealth office, az Equilor Wealth Office szolgáltatása azonban ezt is egészen új szintre helyezi. „A Wealth Office szolgáltatást azért hoztuk létre, mert azt gondoljuk, hogy harmincéves vagyonkezelési múltunkkal sokkal szélesebb spektrumon mozgunk, mint egy privátbank vagy egy egyszerű befektető. Szinte nincs olyan alapkezelő Magyarországon, amely külön üzletáganként önmaga foglalkozna értékpapír-befektetésekkel, tőzsdei és tőzsdén kívüli részvényekkel, állampapírokkal, devizákkal, valamint ingatlanalapokon keresztül ingatlanbefektetésekkel, illetve magántőke-befektetésekkel is. Ezeket a termékportfóliókat tudjuk a Wealth Office üzletágnak is ajánlani, és ez a hazai alapkezelők szintjén egyedülálló komplexitást jelent” – mutat rá Pillár Zsolt, az Equilor Alapkezelő elnök-vezérigazgatója.
Az államkötvényektől a műtárgyakig
Mit jelent ez a gyakorlatban? Az Equilor Wealth Office úgynevezett core-satellite stratégiát alkalmaz, amelyben a portfólió egyes elemei hosszabb, 1–3, 5–10, 15+ éves időtávra kerülnek az ügyfél portfóliójába, más elemek súlyát pedig az éppen aktuális trendeknek megfelelően növelik vagy csökkentik a portfólióban.
Egy átlagos ügyfél esetén ez valahogy úgy néz ki Pillár Zsolt szerint, hogy a core portfólióban meg kell jelennie a hazai államkötvénypiacnak, illetve egy jól összeválogatott, a hazai-, a régiós-, illetve a világpiacot is megjelenítő részvénykitettségnek is. Bekerülhetnek ide ingatlanbefektetések is, és az Equilornál ehhez is megvan a megfelelő tapasztalat, hiszen százmilliárdos értékben, kilenc különböző ingatlanalapot kezel a cég.
„Ezenkívül van egy kisebb, satellite rész, amelyben úgy építjük fel a portfóliót, hogy ebben megjelenjen egy-egy részvénypiaci szektor, amelyről azt gondoljuk, a következő években jól fog teljesíteni, például a mesterséges intelligencia vagy a védelmi szektor” – teszi hozzá Pillár Zsolt, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy mindezeket még a Wealth Office stratégia esetén kiegészítik olyan egészen hosszú távú befektetések, mint a zárt tőkealapok, amelyeken keresztül konkrét iparágakba, cégekbe fektethetnek be az ügyfeleik.
Nagyon élénken foglalkozunk művészeti befektetésekkel is, egyedi ügyleteken keresztül, ezzel egy külön kapcsolódó cég, az Equilor Fine Arts foglalkozik. Ha arra van szükség, hogy egy portfóliót alakítsunk ki képzőművészeti alkotásokból egy Wealth Office ügyfélnek, akkor ebben is tudunk segíteni.”
Válságálló befektetések
A Wealth Office szolgáltatás ráadásul rengeteg időt is megtakarít az ügyfeleknek, mivel itt nem arról van szó, hogy az Equilor munkatársai tanácsokat adnak, hanem egy előre megkötött, az ügyfelek céljait, kockázatviselési hajlandóságát rögzítő keretszerződés alapján kezelik a rájuk bízott vagyont. Pillár Zsolt szerint fontos kiemelni, hogy ez az összetett, diverzifikált portfóliókezelési modell már bizonyított.
A nyugdíjpénztári befektetések, amelyekkel én személy szerint már harminc éve foglalkozom, nagyon hasonló struktúrájúak, mint amelyekkel egy Wealth Office ügyfél esetében gondolkozunk. Az ilyen típusú porfóliók pedig még a legnagyobb válságok idején sem okoztak csalódást a hosszú távú befektetőknek, 15 éves átlaghozamuk pedig több mint 2,3 százalékkal meghaladta az infláció mértékét.”
The post Összetettségben az erő appeared first on Forbes.hu.