Egy friss tanulmány alapján sikerült kideríteni, hogy mi okozta a selyemút vörös hercegnőjeként ismert, 2200 évvel ezelőtt elhunyt kínai nő fogain látható vörös elszíneződéseket – számol be a The Independent. Szen Jou, a Csilini Egyetem munkatársa és kollégái szerint az anyag cinóber, a mérgező higanyszulfidot korábban nem detektált emberi fogmaradványokon.
Korábbi vizsgálatok azt mutatják, hogy egyes kultúrák előszeretettel használtak cinóbert és más, vörös pigmenteket temetkezéseik során. A vörös hercegnői ugyanakkor az egyetlen ismert személy, akinek fogait cinóberrel festették meg.
A szakértők azt feltételezik, hogy a nő kozmetikumként használta a festékanyagot.
A nagyjából 20-25 éves elhunyt maradványait a selyemút mentén, a Sengcsindian nevű lelőhelyen fedezték fel. Csontjai három másik ember, köztük egy gyermek maradványaival együtt kerültek elő, sírjában kerámiák, fatárgyak, csontfésűk, késhüvelyek, csizmák, zsinórdíszek, valamint arany fülbevalók is voltak.
A szakemberek a közelmúltban átfogó kémiai elemzés alá vetették a fogakon lévő anyagot. A csapat arra jutott, hogy a cinóbert egy fehérjebevonatú kötőanyag segítségével rögzítették a fogak felszínére.
Az új publikáció segíthet jobban megérteni a hongsani kultúra szokásait. A leletek arra utalnak, hogy a vörös szín jelentős szerepet játszott a korabeliek életében, a kutatók azt feltételezik, hogy a cinóber használatának spirituális jelentősége volt.
The post Példátlan anyagot találtak a selyemút vörös hercegnőjének fogain first appeared on National Geographic.

