A világon először sikerült a ritka Centroscymnus owstonii cápafaj élő példányát megfigyelni Karib-térségben. Amint egy tavaly év végén publikált tanulmányból kiderül, egy kutatócsapat víz alatti kamerával kapta lencsevégre a ragadozót.
Az expedíció résztvevői a Kajmán-szigetek közelében eresztették a tengerbe felvevőeszközüket, amellyel egészen 1054 méter mélyig lejutottak. Az IFLScience értesülései szerint a kamerához mintegy 500 grammnyi szardíniát erősítettek, hogy odacsábítsák a cápákat.
A csel bevált: az elkészült felvételen a Centroscymnus owstonii több egyede is feltűnik, amelyek összesen csaknem 11 percen keresztül láthatók.
A teljes videóanyag egy rövid részletét a kutatók megosztották az Instagramon.
A Centroscymnus owstonii egyedei sötét barna vagy fekete színűek. Más cápákhoz képest nem számítanak nagynak, átlagosan 70-105 centiméteresre nőnek, az 1,2 méteres hosszt csak a legtermetesebb ismert példányok érték el.
Általában 500-1500 méteres mélységben élnek, táplálékokutak halak, puhatestűek, ritkán rákok teszik ki. Szaporodásukról keveset tudunk, a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája sebezhető kategóriába sorolja, leginkább a halászat fenyegeti állományát.
Ezt a mélytengeri cápafajt Japán szigetei körül fedezték fel, de mint később kiderült, világszerte számos helyen megtalálható. A Karib-térségben csupán néhány véletlenül kifogott, halott példány árulkodott jelenlétéről, élő egyedet azonban egészen mostanáig senki sem látott.
A Kajmán-szigetek közelében ráadásul eddig nem volt ismert elterjedése, csak a videónak köszönhetően derült ki, hogy ott is képviselteti magát a faj. A kutatók szerint az eset rávilágít arra, mennyire hasznos eszközei lehetnek a kamerák a mélytenger behatóbb megismerésének.
The post Példátlan felvételen látható egy mélytengeri ragadozó first appeared on National Geographic.