Pofonegyszerű trükk: így használja az esővizet a kunszállási hobbikertész

Egy alföldi hobbikertész különleges módját választotta a csapadékvíz hasznosításának, ezt bemutatta egy Facebook-bejegyzésben.

Egy városi házban, a negyedik emeleten nőtt fel Posztós Tamás, aki később feleségéék tanyájára költözött, Fülöpjakabra. Ekkor ismerkedett meg közelebbről a kertészkedéssel. A házaspár Kunszálláson él immár 7 éve, a férfi körülbelül 12 éve kertészkedik, hobbiszinten.

Kunszállás talán az ország egyik legcsapadékszegényebb régiója, a legnagyobb nyári viharok is zömmel elkerülnek minket Tiszaalpár, vagy Soltvadkert felé. Nagyon sokszor nyári estéken várjuk az esőt, mert látjuk, hogy Kecskemét felett esik, de ide nem ér már el. A tél sem volt túlzottan csapadékos, amikor pedig hirtelen jött egy gyors zivatar, a föld nem tudta elnyelni a vizet, lefolyt a csatornákba, vagy megállt az utcán, tócsákban. Innen jött az ötlet, hogy a házunkról lefolyó vizet nem csak hordókba gyűjtöm, ahogy eddig is, hanem bevezetem az utcafronti növények közé. Leander, pampafű, körte, mind szeretik a vizet

– mesélt Tamás a Sokszínű vidéknek.

A hobbikertész hangsúlyozta, mivel homokon laknak, nem igazán kell félni a gyökérrothadástól sem. Posztós Tamás szerint a megoldás nagyon egyszerű, bármelyik természetes strandon lehet ilyet látni, amikor a gyerekek a vizet bevezetik a homokba és ezzel játszanak. Tamás “V” alakban mélyített egy árkot ásóval 2 irányból, majd az alját elsimította, így a hirtelen lezúduló víz, amit a föld nem tud elnyelni, befolyik a fák “tányérjába”.

Meg lehetne csinálni szebben is, vagy tartósabbra, például csatornát fektetni a kiásott árokba és visszatemetni földdel, hogy ne legyen csúnya, vagy beszórni apró kaviccsal. Ez csak idő és pénztárca kérdése. Majd lehet, hogy meg is csinálom, ha lesz rá egy kis időm. Össze lehetne kötni IBC tartályokkal, hordókkal, de nincs ekkora felszerelésem, ilyen alkatrészekkel, tartályokkal nem rendelkezünk. Ha az időjárás tartós esőt jósol, akkor a lefolyó vizet sajnálnám az utcára elpocsékolni, ilyenkor ez jó szolgálatot tesz. Hátul, a kertben belecsepeg kisebb, 50 literes hordókba, és eső után azzal tudok locsolni pár hétig

– magyarázta a hobbikertész.

Akkor sincs gond, ha hirtelen nagyon sok eső érkezik, ekkor Tamás egyszerűen elvezeti a medret máshová. Csupán ás egy új mellékágat egy kisebb “gáttal”. A kreatív férfi úgy véli, hogy az esőnek jobb helye van a földben a vízmegtartó rétegekben, mint az utcán. Posztós Tamás szerint meg kell becsülni a vizet, mert világszinten hiány van és lesz belőle.

Országszerte pusztít az aszály

Évek óta nehéz helyzetben vannak az alföldi gazdálkodók. A Homokhátságon tavaly olyan szintű vízhiány alakult ki, hogy több helyen kiszáradtak a tavak. Néhány hónapja  a Zöld Gerilla Mozgalom különös akcióba kezdett, egy árapasztó zsilip önkényes lezárásával hívták fel a figyelmet a vízhiány súlyosságára.

Kapcsolódó
Takarékos és a növényeknek kedvező megoldás az esővízgyűjtő használata
A kertünk növényei meghálálják, ha esővízzel öntözzük őket.

The post Pofonegyszerű trükk: így használja az esővizet a kunszállási hobbikertész first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed