Pompás vagyont találtak egy templom szobrába rejtve

Értékes kincsekre akadtak rá a restaurátorok egy németországi gótikus templom felújítási munkálatai közben. Egy homokkőből készült szobor lábából négy zsákot húztak elő, amelyek pénzérmék százaival voltak tele.

A Live Science értesülése szerint a leleteket az eislebeni Szent András templomban találták meg. Érdekesség, hogy ez az épület, ahol Luther Márton, a protestáns reformáció szellemi atyjának tekintett szerzetes utolsó négy prédikációját tartotta. Erre 1546-ban került sor, a kincseket azonban mintegy 100 évvel később, az 1618 és 1648 között zajló harmincéves háború ideje alatt rejtették el.

A négy zsák összesen 816 darab érmét tartalmazott, köztük arany dukátokat, ezüst tallérokat, illetve pennyket.

A leletegyüttes pontos értékét egyelőre nem becsülték fel, a szakértők szerint az azonban bizonyos, hogy tetemes vagyonnak számíthatott, jóval többnek, mint amennyit egy kézműves egy egész évben megkereshetett.

Összehasonlításként: akkoriban a Német-római Birodalom sikeres bányászai körülbelül 24 pennyhez juthattak hetente, a szobor lábába viszont mintegy 800 penny rejlett az arany- és ezüstpénzek mellett.

A kutatók úgy gondolják, a vagyont akkor dughatta el valaki, amikor a harmincéves háború során a svéd sereg megszállta a Német-római Birodalom egyes részeit. Az érintett területeken élőket ugyanis arra kényszerítették, hogy rendszeresen pénzt és élelmet szolgáltassanak az idegen katonáknak, ezért egyesek inkább elrejtették megtakarításukat, ahelyett, hogy átadják azt.

Mivel ebben az esetben rengeteg pénzről van szó, igazi tragédia lehetett a tulajdonosnak, hogy végül nem tudta visszaszerezni a szoborba tömött zsákokat. Hogy az illető végül miért nem ment vissza értékeiért, nem tudhatjuk biztosan, elképzelhető, hogy ideje korán elhunyt. Erre egészen nagy esély van, Eisleben ugyanis lakosságának csaknem felét elveszítette 1628 és 1650 között a rémes háború miatt.

The post Pompás vagyont találtak egy templom szobrába rejtve first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed