A budapesti uniós csúcs után Orbán Viktor arról beszélt, hogy a magyar diplomácia 100 éve nem volt ilyen erős, méretünkhöz képest jóval nagyobb a befolyásunk a világban. A Publicus Intézet szerint ezzel csak az emberek egyharmada ért egyet, a válaszadók kétharmada százaléka nem. A Népszava megbízásából készült reprezentatív kutatás alapján a külpolitika megítélése is pártalapon osztja meg az országot.
Az évszázados csúcsteljesítményben leginkább a Fidesz-szavazók hisznek (79%). A Tisza Párt (5%), a többi ellenzéki párt (10%) támogatói és a bizonytalanok (26%) körében jóval kevesebben lelkesednek. Arra a kérdésre, mekkora Orbán Viktor és a magyar külpolitika befolyása a világpolitikai folyamatokra,
E kérdésben még a fideszesek is szkeptikusak: 48 százalékuk szerint is csak közepes az ország nemzetközi befolyása. 19 százalék tartja nagynak, 7 százalék inkább nagynak. 3 százalék szerint egyáltalán nincs. A Tisza és a többi ellenzéki párt szavazóinak több mint 80 százaléka a „kicsi”, vagy a „nincs befolyása” válaszlehetőséget jelölte meg.
Az Orbán Viktor által meghirdetetett „keleti nyitással” az emberek 55 százaléka nem ért egyet. Azt 38 százalék támogatja, ezt az értéket a Fidesz hívei húzzák fel (78%), elfogadottsága jóval kisebb a tiszásoknál (14%), a többi ellenzéki párt szavazóinál (17%) és a bizonytalanoknál (29%). A válaszadók 49 százaléka szerint az ország érdekét az szolgálja, ha a nyugati demokráciákkal és a feltörekvő keleti/déli országokkal is jó a viszony. Csak 3 százalék teszi a voksát a kelethez húzás mellé, 38 százalék inkább a nyugat felé nyitna tovább. A semlegesség támogatói természetesen a fideszesek között vannak a legtöbben (84%), a Tisza szavazói és a többi ellenzéki párt híveinek 66-69 százaléka inkább nyugat felé húzna.
The post Publicus: Kétharmad tartja csekélynek Orbán Viktor hatását a világra first appeared on 24.hu.