Pusztítóak az időjárási körülmények a Holdon

A Földhöz hasonlóan a Hold felszínének hőmérséklete is folyamatosan változik, attól függően, hogy éri-e napfény. Utóbbi égitest esetében azonban ezek a hőmérséklet-ingadozások elképesztő mértékűek lehetnek – írja a LiveScience. Míg a Föld átlagos felszíni hőmérséklete nagyjából 15 Celsius-fokos, a minimum- és maximum-hőmérséklet pedig mínusz 89 C és 57 Celsius-fok között mozog a NASA szerint, addig a Hold hőmérséklete hozzávetőlegesen mínusz 100 és plusz 100 Celsius-fok között alakul.

Habár a Föld és a Hold közel azonos távolságra van a Naptól – körülbelül 150 millió kilométerre –, van jó néhány tényező, amely megmagyarázhatja, miért olyan eltérő a hőmérséklet a két égitesten.

Először is, a Földnek van légköre, ami felfogja a hőt, és mérsékelt hőmérsékletet tart fenn bolygónkon, míg a Hold nem rendelkezik ilyennel. A Földnek emellett hatalmas óceánjai is vannak, amelyek szintén képesek elnyelni és tárolni a nap energiáját, éjszaka pedig felszabadítani ezt – ez ismét csak nem mondható el a Hold kapcsán.

John Monnier, a Michigani Egyetem csillagászprofesszora szerint a felszínen ráadásul nem is érezni a sziklás égitest valódi melegségét, ugyanis az Apollo 15 és 17 küldetések mérései szerint a felszín alatt pár centiméterrel akár 40–45 Kelvinnel is melegebb lehet. A NASA szerint a Hold Egyenlítője közelében a hőmérséklet napfényben elérheti a 121 Celsius-fokot, sötétben pedig akár a mínusz 133 fokot is.

A Merkúr után a Hold felszínén van a legszélsőségesebb termikus környezet a Naprendszerben.

Ehhez az is hozzájárul, hogy a Hold árnyékos területein a Naprendszer leghidegebb hőmérséklete is előfordulhat. A Hold déli sarkán lévő kráterek „kettős árnyékban” lehetnek, vagyis nemcsak a közvetlen naphőtől, hanem a másodlagos hőforrásoktól is védve vannak. A kráterek közvetlen hőmérsékletét nem vették fel, de lehetséges, hogy 25 kelvin (mínusz 248,15 Celsius-fok) vagy még ennél is hidegebb lehet.

The post Pusztítóak az időjárási körülmények a Holdon first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed