Egy friss tanulmány alapján 15 darab emberi koponyából álló halmot tártak fel egy olaszországi neolitikus faluban – számol be a Live Science.
A csontok töröttek voltak, de erőszakra utaló nyomokat nem azonosítottak, elképzelhető, hogy a fejeket egy ősi rituáléhoz használták fel.
Jess Thompson, a Cambridge-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a leletegyüttes azért különleges, mert egy épület belsejében került elő. A lelőhely, Masseria Candelaro egy őskori falu, a mintegy 400 csonttöredék némelyikén elvégzett szénizotópos elemzés alapján a maradványok az i. e. 5618 és 5335 közötti időszakra datálhatóak. A koponyák többsége fiatal férfiaktól származhat.
Masseria Candelaro egy koncentrikus árkok által körbevett falu, amelyben egy süllyesztett struktúrát tártak fel. Ebben háztartási és rituális leletek voltak, a koponyák az egyik felső szintről, vékony földréteggel borítva kerültek elő. Úgy tűnik, a maradványokat nem tudatosan temették el, a helyi struktúra pedig nem temető volt.
Vágásnyomokat és egyéb, erőszakra utaló jeleket nem találtak a koponyákon, a fejek tehát nem trófeák voltak. A törések arra utalnak, hogy meglévő sírokból emelték ki őket – talán az elhunytak leszármazottai –, hogy aztán hosszú időn át rituálékhoz használják őket. Hogy a korabeliek pontosan miként kezelték a leleteket, nem tudni, de elképzelhető, hogy az ősökhöz való kapcsolódást segítették.
The post Rejtélyes koponyahalmot találtak egy ősi faluban first appeared on National Geographic.