Rekordbevétel mellett is veszteséggel zárta az első félévet a 4iG

A bevételek majdnem 88 százaléka a telekommunikációs, 12 százaléka az informatikai divízió tevékenységéből származott.

Mi történt? A 4iG Csoport közlése szerint a vételárallokációs hatásoktól, illetve a pénzkiáramlással nem járó nem realizált árfolyamveszteségtől megtisztított, normalizált adózott eredmény 2024. első félévében -1,5 milliárd forintot tett ki. A csoport 328,4 milliárd forintos, azaz 23 százalékkal magasabb nettó árbevételről számolt be az előző év azonos időszakához képest, a konszolidált EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 16 százalékkal haladta meg az előző évit, és 110,5 milliárd forintra emelkedett, 34 százalékos EBITDA-marzs mellett.

Mit jelent ez? A beszámoló szerint elsősorban a Vodafone Magyarország inorganikus növekedésének, illetve a leányvállalatok előző időszakhoz viszonyított kimagasló működési eredményének köszönhető a szerintük pozitív eredmény. A bevételek majdnem 88 százaléka a telekommunikációs, 12 százaléka az informatikai divízió tevékenységéből származott. A veszteség jelentőségét pedig azzal igyekeztek minimalizálni, hogy az eredményre a pénzkiáramlással nem járó tételek voltak negatív hatással, ezek jellemzően az elhatárolt kamatráfordítások, a nem realizált árfolyamveszteség és a nemzetközi standardok miatt alkalmazott vételár allokációs hatások miatt a korábbi akvizíciókhoz köthető értékcsökkenési leírások csupán.

Mi következik most? 2024. szeptember 30-án rendkívüli közgyűlést tart a 4iG, ahol a részvényesek többek között új igazgatósági tagokról is döntenek, de a legfontosabb napirendi pont a 4iG átalakulásáról szól. Sajtóinformációk szerint megmarad ugyan az Nyrt., de abból az informatikai portfóliót kiszervezik.

Miért érdekes ez a cég? A Jászai Gellért, azaz Magyarország 13. leggazdagabb embere által vezetett 4iG Nyrt. nem mindig volt része a NER-nek, de kezdetektől fogva fontos szerepet játszottak az állami megrendelések a felemelkedésében. Az elmúlt négy évben ugyanakkor példátlanul őrült ütemben vásárol fel vállalatokat, lassan már azt is nehéz követni, melyik iparágban tevékenykedik. Egyik koronaékszerük a Vodafone-deal lett. Nem csak a hazai távközlési piacot nézte ki magának a csoport, a Balkánon is aktív terjeszkedésbe kezdtek, és Egyiptomban is próbálkoztak. Az infokommunikációs vállalatcsoport konszolidált árbevétele 594,4 milliárd forint, EBITDA-eredménye 197,4 milliárd forint volt 2023-ban.

The post Rekordbevétel mellett is veszteséggel zárta az első félévet a 4iG appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed