Rekordszámú túzokot figyeltek meg a Dévaványai-síkon. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai összesen 781 madarat számoltak, ez Közép-Európa legnagyobb túzokállománya.
A szakemberek szerint számos tényezőnek köszönhető, hogy idén ilyen sok példányt sikerült találniuk. Például jó volt az éves túzokszaporulat, jól bejárhatók voltak az élőhelyek, sok csapat előfordulási helyét már korábbról ismerték, ráadásul a csapatok megtalálását segítették a korábbi években műholdas jeladóval ellátott madarak is.
A túzok (Otis tarda) a hazai természetvédelem emblematikus faja, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Körös-Maros Nemzeti Park címerében is ez a faj látható.
Hatalmas termetű madárról van szó, példányai elérhetik akár 16 kilogrammos testtömeget is.
Táplálékában állati és növényi eredetű elemek is találhatók, magvak, levelek, ízeltlábúak és kisemlősök is szerepelnek étlapján. Télen sokszor az őzekhez csapódik, a hó alól kikapart repcét, lucernát fogyasztja. A fiókák eleinte főleg rovarokat esznek, később egyre jelentősebb lesz zöldfogyasztásuk.
A túzok világszerte veszélyeztetett állat, világszerte kevesebb mint 33 ezer példány él. Elsősorban vadászata, illetve élőhelyei eltűnése miatt került kihalás közeli állapotba. A hazai állomány az 1980-as fogyatkozott meg jelentősen, de a célzott védelmi intézkedéseknek köszönhetően stabilizálódott. Magyarországon fokozottan védett fajnak számít, természetvédelmi értéke 1 millió forint.
A friss adatok szerint hazánkban 1899 túzok található, ami az ezredforduló utáni időszakban az eddigi legnagyobb létszámú magyar állomány. Több mint 45 százalékuk, 863 egyed a Körös-Maros Nemzeti Park területén él, ahol három állománya ismert, egyik a Csanádi pusztákon, a másik a Kis-Sárréten, a harmadik, egyben a legnagyobb létszámú, pedig a Dévaványai-síkon.
The post Rekordszámú túzokot figyeltek meg az Alföldön first appeared on National Geographic.

