A téli időszakban a Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin is találkozhatunk kis sólyommal, régi nevén törpesólyommal. Az első példányok már szeptember derekán megérkeznek Magyarországra és egészen áprilisig itt maradnak, írta a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.
Különösen látványos, ha zsákmányolását is megfigyelhetjük. Ez a rendkívül gyors röptű kis ragadozó egy fa, vagy bokor csúcsán ülve figyeli a környékén mozgó énekesmadarakat, és amikor támadásba lendül, egészen különös légi mutatványoknak lehetünk tanúi. Ami számunkra egy érdekes megfigyelés, az a kis énekesmadarak számára élet-halál harc, ahogy megpróbálják kivédeni a sólyom támadását.
A télen csapatba verődött pintyek, sármányok, zöldikék, tengelicék, mezei verebek képezik a sólyom fő táplálékát. Emellett természetesen kisebb rágcsálókat is fog. Annak, hogy egyre kisebb létszámban láthatjuk, sokak szerint az is oka, hogy az enyhe telek miatt ezek az északról érkező, táplálékul szolgáló apró énekesek is kisebb számban telelnek nálunk.
Kis sólymokkal hazánkban főleg az alföldi területeken találkozhatunk. Eredeti élőhelye is a fátlan tundra, bár lehúzódik egészen az erdők határáig, sőt a Brit-szigeteken egész évben előfordul, nem vonul. Méretére jellemző, hogy a hímek mindössze 20-25 dkg-osak, a tojók valamivel nagyobbak, 25-30 dkg-osak.
A kis sólyom természetvédelmi oltalom alatt álló madárfaj, természetvédelmi értéke 50 000 forint/egyed.
A Kis-Balatonnál is történt egy nem mindennapi madárszenzáció, madarászok lettek figyelmesek három nagyon ritka hattyúra.
The post Rendkívül gyors röptű kis ragadozó a puszták téli vendége first appeared on Sokszínű vidék.