A természet számtalan csodájából sikerült egyet megörökíteni kedden hajnalban az Alföldön, számolt be róla a Facebookon a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
Mint felvezetőjükben írták, az úgynevezett töbör az egyik leggyakoribb és legjellegzetesebb karsztforma, mert itt szoktak rendszeresen extrém hideg időjárási körülmények kialakulni. Azt viszont már jóval kevesebben tudják, hogy a töbörnek van egy alföldi karszttalan megjelenési formája is, amit a népnyelv csak békakékítőnek nevez.
Nevét onnan kapta, hogy ilyen helyeken még április elején is keményen fagyhat sokszor (mint például a mai napon), ekkor pedig az itt telelő, ún. töbörbékák jellemzően pillanatok alatt megfagynak, bőrük a jégréteg miatt kék színűvé változik, mozdulatlanná dermednek akár mozgás/ugrás közben is
– fogalmaztak.
Hozzátették, mivel dermedéspontjuk jóval magasabb a töbörbékákénál, a fiatal barna varangyok ezeket a fagyott békákat, mintegy bábukat használják ki, hogy gyakorolják akrobatikus rivalizáló mozdulataikat.
Ezt a rendkívüli természeti jelenséget kapta lencsevégre ma hajnalban a HNPI őrszolgálatának egyik lelkes tagja, a képeket alábbi galériánkban tudod megtekinteni.
A töbörbéka (Rana iocus) Magyarországon fokozottan védett. Természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
Egy másik érdekes jelenségről is beszámoltunk a napokban: cikkünkből kiderül, hogy az aranysakálok kóbor kutyákkal párosodnak, így hibrid egyedek születnek. Egy veszprémi családot pedig még februárban fogadott hihetetlen látvány egy bokorban.
The post Rendkívüli természeti jelenség az Alföldön: ugrás közben megfagyott békákat fotóztak first appeared on Sokszínű vidék.

