Az eddigi legnagyobb, tökéletes állapotban fennmaradt dinoszauruszkaromra és egyéb maradványokra bukkantak rá őslénykutatók a világ egyik legfontosabb dinoszaurusz-lelőhelyén, a mongóliai Góbi-sivatagban – írja a BBC.
A Duonychus tsogtbaatari névre keresztelt faj a leletek szerint egyedülálló volt a Therizinosaurs nevű dinoszauruszok csoportjában, amelyek a hátsó lábaikon álltak, és általában három karommal rendelkeztek. Ennek az egyednek azonban mindössze két karma volt, melyek hosszát egy láb hosszúra, vagyis kb. 30 centisre teszik. Az őshüllő a szakértők szerint közepes méretű lehetett, becsült tömege pedig 260 kilogramm.
A legismertebb kétujjú theropodák a tyrannosauridák csoportjába tartozó fajok, amelybe a Tyrannosaurus rex is tartozik. A példánynál tetten érhető a karmokon a terizinoszauruszoktól ismert keratinos fedőréteg is, amely az emberi körmökhöz hasonlóan fedi a karmot, segítve a védekezést, a mozgást vagy a zsákmány elejtését.

A példány a mongóliai Góbi-sivatagban található Bayanshiree-formációból került elő, amely a késő kréta időszakra nyúlik vissza (100,5-66 millió évvel ezelőtt). A régió különösen fontos kövületforrás a későbbi kréta időszakból, amely a dinoszauruszok korának három fő időszaka közül az utolsó, így a dinók evolúciójának utolsó szakaszát jelenti.
The post Ritka dinoszauruszfajt fedeztek fel a Góbi-sivatagban first appeared on 24.hu.

