Ritka helyen költöttek a fekete gólyák az Alföldön

A gyantéi Díszerdőben idén is sikeresen költött egy fekete gólyapár – írta a Körös-Maros Nemzeti Park.

A fekete gólya az öreg erdők egyik ritka fészkelője, amely a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületének idősebb erdőfoltjaiban is rendszeresen költ. Egyik legstabilabb költőhelye a Nagygyanté határában található Díszerdő, ahol tipikus élőhelyén, az erdőszéli öreg tölgyfák egyikén, annak kinyúló, vastag ágán már tíz éve rendszeresen költ.

A fészek különlegessége, hogy a földfelszíntől mindössze 2-2,5 méteres magasságban található, ami a fekete gólyáknál ritkaságnak számít.

A ragadozó madaraktól eltérően a fekete gólya fészkét nem a magas lombkoronában, ágvillában helyezi el, hanem a fészeképítésre alkalmas vastag, oldalsó ágakat keresi.

kmnp.hu / Biró István

Igen érzékeny madár, már a fészekfoglalás, vagy később a kotlás idején is nehezen tűri, ha a fészek közelében megzavarják. Ilyenkor akár a költés is meghiúsulhat. Ezért a megtalált gólyafészkek esetében mindig egyeztetni kell az erdőgazdálkodóval, a vadászatra jogosulttal, hogy a legérzékenyebb időszakban – március közepétől május végéig -, lehetőleg semmiféle emberi zavarás ne legyen a költőhely közelében.

A Kis-Sárréten rendszeresen fészkel két-három pár fekete gólya, de a költések nem mindig sikeresek. Idén egyedül a Díszerdőben tudnak biztos költéséről. A díszerdőben a pár két fiókát nevelt fel. Feltehetően vannak más költőpárok is, hiszen kora tavasztól láttak táplálkozó példányokat.

A természetvédők szeptemberben népesebb, akár 10-15 példányos fekete gólya csapatokkal is találkoznak, ezek azonban tőlünk északabbra költő állományokból érkeznek, s csupán vonulásra gyülekeznek nálunk.

Kapcsolódó
Fekete gólyát azonosítottak be a Hortobágyon
A madár párjával együtt jó egészségi állapotnak örvend és jelenleg az idei fiókáikat nevelik.

The post Ritka helyen költöttek a fekete gólyák az Alföldön first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed