Ritka képsorok a mélyből: így „pipálnak” a tatai források

Különleges kisfilm készült a népszerű tanösvényen, a víz alatti világ rejtelmeibe enged betekintést Kostyál Pál legújabb alkotása. Az oroszlányi búvárfilmes videója egy páratlanul természeti jelenséget mutat be.

A természetfotósok kedvenc tanösvényének névadói, a Fényes-források különleges képződmények, amelyek a felszín alatti víz nyomása miatt törnek elő, és egyedülálló láp- és vízi élőhelyeket hoznak létre. A karsztforrások vize állandó hőmérsékletű, ami télen sem fagy be, így különleges élővilágnak ad otthont.

Kostyál Pál 2025. január ötödikén készítette a felvételeket a Tatai Fényes Tanösvény láperdő részén.

Egyik barátommal merültünk a 18 Celsius fokos vízben. A láperdőnek is van saját forrása ahonan feltör a víz, ezen a részen úsztak óriási rajban a halak. A kárászok mellett bodorkák és vörösszárnyú keszegek is szép számmal élnek a vízben. A tó legnagyobb mélysége csupán 1,2 méter, de néhol csupán 50 centiméter

– mesélte a búvárfilmes.

Ahogy a tanösvény oldalán olvasható, a láprétek és láperdők karsztforrásai 1973-ra a bányászat miatt kiapadtak, de később, a kétezres években ismét megindultak. A forrásokból enyhén szénsavas, 20-22°C hőmérsékletű víz tör fel.

Pál videóján titokzatos látványt nyújtanak a mélyben „pöfögő” források, melyekből gázbuborékok szállnak a felszín felé. Ezeken a helyeken a feltörő karsztvíz felkavarja az aljzat homokját, és a jelenség földöntúli hangulatot áraszt.

A Tatai Fényes Tanösvény misztikus világa minden évszakban megihleti a természetfotósokat. Jakabházy Miklós képein az itt élő hódpatkányok életének jelenetei elevenednek meg. Kostyál Pál nem először készített pompás felvételeket a víz alatti világról, a közelmúltban a Hévízi kifolyónál merült alá, ahol a trópusi halakat filmezte. Pál egy-egy merülés alkalmával olykor ritkaságokra bukkan, a Vértes egyik tavában például tavaly kivadult ékszerteknősökbe botlott.

Kapcsolódó
A tapolcai Malom-tó halait filmezte az oroszlányi búvár
Másfél órányi nyersanyagból négy és fél perces kisfilm született.

The post Ritka képsorok a mélyből: így „pipálnak” a tatai források first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed