Ritka, narancssárga tollazatú hóbaglyot figyeltek meg

Furcsa tollazatú hóbaglyot örökített meg egy michigani amatőr természetfotós Huron megyében – számol be az IFLScience. Az állat tollazata a szokásos fehér-fekete helyett fehér-narancssárga színezetű.

Julie Maggert közösségi oldalán osztotta meg a képeket, azóta számos magyarázat született az egyedi tollazatra. Az egyik elmélet alapján a baglyot egy közeli repülőtérről induló jégtelenítő repülőgépek folyadéka festette meg, ezen az állásponton van Dr. Scott Weidensaul, a Project SNOWstorm hóbagoly-kutató szervezet társalapítója.

A madarak tollazata szándékos vagy véletlen emberi beavatkozás következtében akár hosszabb időre is megszíneződhet, egyes szakértők szerint azonban jelen esetben nem ez áll a háttérben. Kevin McGraw ökológus inkább genetikai mutációra gyanakszik, köztudott, hogy a genetikai változások számos állatnál képesek az adott fajnál szokatlan színezetet előidézni.

A kutató úgy látja, valamilyen okból túlzottan aktivizálódott a feomelanin nevű, vöröses pigment termelődése. Az egyik lehetőség, hogy a madár anyja valamilyen vegyi agyagnak volt kitéve, emiatt pedig átörökítette fiókáira a narancsos tollazatot.

A hím hóbaglyok szinte teljesen fehérek, míg a nőstények tollazatán sötét sávok húzódnak. Könnyen meglehet, hogy sosem derül ki, valójában mi idézte elő az érintett egyed sajátos színét. A michigani vadvédelmi hatóságok január közepe óta tudnak a példány jelenlétéről, de nem tervezik befogni.

The post Ritka, narancssárga tollazatú hóbaglyot figyeltek meg first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed