Ritka ragadozó madár tűnt fel az Alföldön

Vörös kánya tűnt fel a Dévaványai-Ecsegi puszták felett. Az Alföldön rendkívül ritkán látható madarat a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai figyelték meg.

A vörös kánya az 1960-as években még rendszeres költőfaj volt Magyarországon, az 1970-es években azonban a megfelelő költőhelyek megszűnése és a vegyszerek túlzott használata miatt összeomlott állománya. A 2000-es évek elején aztán ismét megjelentek az első költőpárok, amelyek a Dunántúlon és a Duna-menti erdőségekben telepedtek meg.

Azóta már a Kisalföldön és a Duna mentén is fészkel néhány pár. A Körös-Maros Nemzeti Park tájain egyelőre költőfajként nincs jelen, de téli kóborlóként időnként találkozhatunk egy-egy példánnyal.

A jelenlegi hazai költőállományt mindössze 14-15 párra becsülik.

A vörös kánya (Milvus milvus) meglehetősen nagytermetű ragadozó madár. Testtömege elérheti az 1,3 kilogrammot, szárnyfesztávolsága pedig a 2 méterest is megközelítheti. Változatos tápláléka dögökből, rágcsálókból, madárfiókákból, és különböző szerves hulladékokból áll.

Jellegzetes röpképe alapján könnyen megkülönböztethető az Alföldön is költő barna kányától. Általában nagyon alacsonyan, 5-10 méteres magasságban repül, onnan pásztázza, imbolygó repüléssel a vadászterületét. Alapszíne vörhenyes, farka jóval erősebben villás, mint a barna kányáé.

A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint nem fenyegetett, sőt 60-70 ezer egyedből álló világállománya növekvő tendenciát mutat. Magyarországon azonban fokozottan védett állat, természetvédelmi értéke 500 ezer forint.

The post Ritka ragadozó madár tűnt fel az Alföldön first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed