Ritkán látható állatok bújtak elő a föld mélyéről


6 fotó

A tavaszi esőzések hatására előbújtak rejtekükből a barna ásóbékák. A Fertő-Hanság Nemzeti Park beszámolója szerint ezek az állatok viszonylag gyakoriak, de emberek szeme elé csak nagyon ritkán kerülnek.

A barna ásóbéka (Pelobates fuscus) nevéhez híven búvóhelyét saját maga készíti, teleléshez akár 2 méter mélyre is leáshat hátsó lábán elhelyezkedő ásósarkantyúja segítségével. Rejtőzködő életmódot folytat, üregeiből jobbára csak éjszaka jön elő, ezért megfigyelése nehéz.

Táplálkozásra a csapadékos, párásabb napokat, választja, ilyenkor a talajfelszínen mászó rovarokra, pókokra, más gerinctelen állatokra vadászik.

Nappal kizárólag a párzási időszakban mozog, ez március-április során kezdődik és elhúzódhat akár júniusig is.

Elsősorban a laza talajú területeket kedveli, hiszen ott tud a legjobban ásni. Lombhullató és tűlevelű erdők szegélyzónájában, réteken, parkokban, kertekben, mezőgazdasági területeken egyaránt felbukkanhat.

Legzömökebb kétéltűnk könnyedén megkülönböztethető a többi hazai békától, kissé függőleges állású pupillája és a testén véletlenszerűen elhelyezkedő vörös pontok miatt. Akárcsak hazánk összes békafaja, a barna ásóbéka is védett, természetvédelmi értéke 10 ezer forint.

The post Ritkán látható állatok bújtak elő a föld mélyéről first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed