Római akvaduktra bukkantak Szlovákiában

Az első ismert római kori akvaduktrendszert bukkantak a Pozsony területén található oroszvári (rusovcei) kastélynál zajló feltárásokon – számol be a Heritage Daily. A 19. századi, a Zichy családhoz köthető neogótikus komplexumot a winsdori kastély ihlette, a környéken viszont már a 16. században is állt udvarház, sőt, a római korban itt terült el a Gerulata nevű, a limest védő katonai település.

A környék az utóbbi időkben elhanyagolttá vált, és nem is volt hozzáférhető a nagyközönség számára. A szlovák kormány jelenleg egy 110 millió eurós projekt részeként állítja helyre a területet, ennek részeként ásatásokat is végeznek.

A Nagyszombati Egyetem csapata a közelmúltban egy római kori csatornahíd maradványait fedezte fel. A vízvezeték nagyjából 38 méter hosszú és 30 centiméter széles, belsejét lapos csempékkel, úgynevezett tegulákkal bélelték ki. Az akvadukttal oda szállítottak vizet, ahol ma a kastély magasodik.

A tegulák némelyikén ma is látható a gyártó bélyegzője. Úgy tűnik, a csempék Gaius Valerius Constans Carnuntumban, a mai Ausztriában működő műhelyéből származtak. A vízvezetéket az i. sz. 2. századra datálják.

Erik Hrnčiarik, a csapat tagja szerint az akvadukt igen jó állapotú. A kutató kiemelte: már az építmény puszta mérete is lenyűgöző, létrehozásához a rómaiak legalább 51 tonna követ és több mint 80 tegulát használtak fel. Egyes csempéken olyan állatnyomok is észrevehetőek, amelyek szárításuk során keletkezhettek.

A régióban kivételesnek számító akvadukt a helyén marad, a közeli műszaki kiszolgáló épület terveit úgy módosítják majd, hogy megóvják a struktúrát.

The post Római akvaduktra bukkantak Szlovákiában first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed