Római kori temetőt tártak fel Dunavecsén

Mintegy 70 sírból álló szarmata temetőt tártak fel Dunavecsén Schneider Electric okosgyárának bővítését megelőző ásatások során. A vállalat közleményéből kiderül, hogy helyszínen szokatlan temetkezési szokásokat és ritka leleteket is sikerült azonosítaniuk a kutatóknak.

A szarmata népcsoport tagjai a Krisztus utáni 1. században érkeztek a Kárpát-medencébe, és egészen a Krisztus utáni 5. századig jelentős erőt képviseltek a térségben.

A Dunavecse-Öreg-hegy nevű régészeti lelőhelyen feltárt temető abból a szempontból egyedi, hogy viszonylag nagy sírszámú temető, és a régészeknek ritkán van lehetőségük arra, hogy ilyen nagy területen kutathassanak

– árulta el Molnár Karola, a Kecskeméti Katona József Múzeum ásatásvezető régésze.

A helyszínen találtak egy sírhelyet, ahol kettős temetkezés történt, egy nőt és egy férfit helyeztek el közös sírgödörben, ami nem volt általános ebben az időszakban. Szintén szokatlannak számít az a sír, amelybe két, nagyméretű malomkövet helyeztek. Ez az eljárás feltehetőleg valamilyen babonás hiedelemmel függhet össze, talán azt akarták biztosítani, hogy az eltemetett ne jöhessen vissza a túlvilágról.

Számos izgalmas és különleges lelet is előkerült a feltárás során, többek között terra sigillata edények, ékszerek, illetve fegyverek.

A legkiemelkedőbb felfedezések közé tartozik egy 80 centiméteres kard és egy lándzsa, valamint több féldrágakőből és korallgyöngyökből készült ékszer, tükrök és ruhakapcsoló tű.

A feltárás során rábukkantak egy hosszúkás, négyoldalú dobókockára is, ami egy római társasjáték kelléke volt. Ez igazán különleges leletnek számít, a Kárpát-medence területén ugyanis ritkán kerül elő ehhez hasonló.

The post Római kori temetőt tártak fel Dunavecsén first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed