Röptében kapja el zsákmányát ritka madarunk

Pár napja a Balaton-felvidéken madarásztam, megnéztem Tótvázsony határában a „pocokmezőt” ahol rengeteg ragadozó madár vadászgat együtt, köztük olyan „kellemes” fajok, mint a pusztai ölyv, a vörös kánya. Persze ilyenkor nem maradhat el, az énekes madarak felkeresése sem.

Erre kiváló terep Balatonfüreden a kiserdő, ahol már szép számmal mutatkoznak a légykapók. A gyakoribb szürke légykapó mellett a szórványosan megjelenő kormos légykapó (Ficedula hypoleuca) pár egyede vadászgatott a lombok között.

Jellemzően ágvégen ülve várnak a repülő a rovarzsákmányokra, majd rárepüléssel a levegőben csípik el azokat.

A faj őszi és tavaszi átvonuló, én személy szerint ősszel több egyedével találkozom.

A kormos légykapó alakalomszerűen fészkel idehaza, az ötvenes évek legvégén megyénkben, Veszprém vármegye területén Uzsán volt valószínűsíthető költése. Megfigyelték már örvös légykapóval párba állva is.

Változatos élőhelyeken költ, jellemzően a hegyvidéki és dombvidéki erdőkben, olyan helyeken, ahol fészekodúkban bővelkedik az erdő. Meglelték ártéri ligeterdőben is Sárvár környékén.

Évente csak egyszer költ, fészekalja május közepére teljes, a fiókák azt június közepén hagyják el. Nem használt harkályodúkban, természetes kikorhadásokban, ágcsonkokban lévő odúkban költ.

A fészekodút a hím választja ki, ha megnyerte a tojó tetszését, költeni kezednek. A kotlás a tojó feladata, a fiókák két hét elteltével kelnek ki a tojásból, ekkor már mind a két szülő felváltva eteti őket.

Rovarokkal táplálkozik, házi méh, pattanóbogár, futóbogár, hangya katicabogár, ganéjtúró is akad zsákmányai között. Az őszi vonulás csúcsa szeptember elejére esik, a telet Afrika trópusi területeit tölti. Magyarországon védett madárfaj, természetvédelmi érteke 25 ezer forint.

The post Röptében kapja el zsákmányát ritka madarunk first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed