Ha az ember egy nektárt ivó kolibrit néz, az lehet a benyomása, hogy a csőrét szívószálként használja. Pillanatok alatt „kiszippantja” a nektárt akár virágból, akár kolibriitatóból, de, amint azt a Washington Egyetem kutatói feltárták, mégse viselkedik a csőr szívószálként.
A madarak csőre alapvetően merev, nem képes rugalmas hajlékonyságra. A Proceedings of the Royal Society Interface folyóiratban közzé tett eredmények szerint a kolibri csőre azonban meglepően rugalmas, hajlékony. A kutatóknak sikerült megfigyelni, hogy a kolibri a csőre eltérő részeit nyitja és zárja egyazon pillanatban, és ezzel éri el azt, hogy a nyelvével, rendkívül kifinomult mozdulatok révén képes kinyerni a nektárt a virág kelyhéből. Ez a mozdulatsor az emberi szem számára észrevehetetlen, most nagy sebességű videókkal sikerült a részleteket felismerni.
A kolibri számára létfontosságú ez a különlegesen koordinált mozdulatsor, mivel ivás közben lebegnek a virág előtt, ez pedig sokkal több energiába kerül nekik, mint az egyenes vonalú repülés. Épp emiatt minél rövidebb idő alatt tudnak inni, annál kisebb az energiaköltségük is. Ezt csak különösen hatékony módszerrel érhetik el.
A kutatók most hat különböző kolibrifaj egyedeit videózták táplálkozás közben, Kolumbia, Ecuador és az USA területén. A videófelvételek elemzése mellett múzeumban őrzött kolibrik csőrét mikro-CT segítségével felmérték, s ezek segítségével tudták a különös csőrmozgásokat megérteni.
A kolibri kombinálja a nyelvvel lefetyelést és a szippantást, mintha csak egy kutya és egy szúnyog kereszteződése volna.
Először csak a csőr csúcsát nyitja szét a kolibri, hogy kinyújthassa a nyelvét.
Amint a nyelv segítségével a nektár a csőrbe érkezik, a madár becsukja a csőrt.
Ahhoz, hogy a nektárt tovább, bejlebb tudja szívni a madár, a csőr középső szakaszát szorosan bezárva tartja, a tövét viszont enyhén kinyitja.
Ezt követően bezárja a csőr tövét is, majd ismét kinyitja a csúcsát, hogy kidughassa a nyelvét a következő adag nektárért.
Másodpercenként 10-15 alkalommal játssza végig ezt a komplex mozdulatsort!
A kutatók szeretnék még azt is feltárni, hogy miféle izommozgások teszik ezt lehetővé, illetve arra is kíváncsiak, hogy a csőr más jellegű használata – például a rovarfogás – miként hat erre a rugalmasságra.
The post Rugalmas csőr segíti a kolibrit a nektárivásban first appeared on National Geographic.